مقاله تحقيق ارشد
سايت دانلود متن كامل پايان نامه مقاله تحقيق ارشد

پزشكي يا طب كودكان در ابتدا چيزي وراي طب افراد بالغ نبوده و همواره موضوعي پاياپاي بوده و هست اگرچه در نوع درمان و نحوه­ي برخورد و نگهداري تفاوت هايي وجود دارد اما از لحاظ پيشينه اين دو مقوله در كنار يكديگر بوده اند و هر جامعه اي نيازمند حفظ آينده و سرمايه هاي خود كه همان كودكان هستند، مي باشد. طب اطفال نيازمند نگرشي خاص بوده و نمي توان با كودكان همان گونه كه با افراد بالغ رفتار مي شود، رفتار نمود. موقعيت رشد و تأثيرپذيري بالاي كودكان شرايطي را ايجاد مي كند كه باتوجه به آن بايد نگاه و روش و فضايي مخصوص به آنها در نظر گرفته شود.

تاريخچه طب اطفال بر مي گردد به قرن نهم و رازي پزشك معروف ايراني كه اولين كتاب را در زمينه بيماري هاي كودكان نوشته است و به همين دليل برخي از تاريخ نگاران علم پزشكي او را پدر طب اطفال خوانده اند. معلم وي علي ابن سهل ربان آل طبري بحث هايي در اين زمينه در كتاب خود فردوس الحكمه داشته است. اولين كار در رابطه با طب اطفال در دنياي غرب كتاب بچه هاي سيركا در سال 1530 ميلادي توسط توماس فاير است كه خود ملهم از كارهاي رازي و ابن سيناست.

طب اطفال به صورت مجزا از علم طب به طور واضح در قرن نوزدهم در لندن در بيمارستان كودكان در خيابان اورماند در سال 1852 شكل گرفته است.

اين بيمارستان از قديمي ترين بيمارستان هاي اطفال در دنياي انگليسي زبان هاست.

در همان سال ها پزشك مهاجر آلماني بنام آبراهام جاكوب در زمينه اطفال شروع به كار كرده كه وي را پدر طب اطفال امريكا مي دانند. (قرباني، 1390، ص 6)

2-3. تاريخچه مراكز درماني و درماني كودكان در ايران

سازمان هاي بهداشتي و درماني كشور ايران از گذشته تا به امروز را مي توان به اين ترتيب نام برد؛

 • مجلس حفظ الصحيه كه به منظور تأمين بهداشت و درمان و آموزش پزشكي بوده، به دنبال كنفرانس صحي بين المللي منعقد شده در پاريس (1279 هـ. ش) در تهران در سال 1284 هـ. ش تشكيل شد.
 • اداره كل صحيه مملكتي؛ در سال 1300 هـ ش در يكي از كابينه هاي دوره قاجاريه وزارت كشور شامل چند اداره بود كه اين اداره كل از آنها بود.
 • اداره كل بهداري؛ در سال 1313 هـ . ش اداره صحيه مملكتي به اداره كل بهداري تغيير نام داد و به مرور تأسيساتي در شهرستان ها به وجود آمد.
 • وزارت بهداري؛ طبق ماده 3 از قانون اصلاح بودجه سال 1320 هـ . ش اداره كل بهداري به وزارت بهداري تغيير نام داد.
 • وزارت بهداشت، درمان آموزش پزشكي در سال 1364 وزارت بهداري منحل و اين وزارت بجاي آن تشكيل شد.(قرباني، 1390)

اين روند تغيير نام و تغيير در گستره­ي فعاليت­ها در ايران جهت افزايش كارايي و مديريت مناسب با بهره­وري بالاتر بوده است.

مراكز درماني در ايران به گذشته هاي خيلي دور بر مي گردند بيمارستان هاي متعددي ايران و اطراف آن عموماً به همت ايرانيان بنا گرديده و ثمره آن به جهان پزشكي آن دوران رسيده است. بيمارستان جندي شاپور، بيمارستان ري، بيمارستان نيشابور، بيمارستان عضدي و بيمارستان معزالدوله ديلمي از جمله اين بيمارستان ها بودند، اما ساخت اولين بيمارستان به سبك غربي به دوره قاجاريه بر مي گردد.

ساخت بيمارستان مركز طبي كودكان در سال ۱۳۳۷ توسط مرحوم دكتر حسن اهري پيشنهاد شد. ايشان فكر ساخت اين مركز را ره آورد سفري دانست كه به همراه مرحوم دكتر محمد قريب بنيانگزار طب نوين اطفال ايران به شهر مونترال كانادا براي شركت در نهمين كنگره بين المللي بيماريهاي كودكان داشتند. در اين سفر ايشان از بيمارستان هاي كودكان آن شهر و شهر تورنتو و چند مركز علمي ويژه كودكان در آمريكا بازديد داشتند. از آنجائيكه بسياري از آن مراكز توسط نيكوكاران با توان مالي متفاوت، حمايت مي شد ايشان در تحقق اين هدف بر روي كمك افراد و سازمانهاي نيكوكار برنامه ريزي كرده و به عنوان اولين گام، اندوخته خود را در فروردين سال ۱۳۴۰ براي اين منظور اهدا كرد. پس از آن با ارائه شواهد و آمار موجود در مورد مرگ و مير و شيوع بيماريهاي كودكان به نيكوكاران، نظر آنها را جهت ساخت اين مركز جلب نمود.

همكاري دكتر فرهاد و دكتر قريب در تحقق اين هدف نيز تأثير بسزائي داشت اما از آنجائيكه اين مبالغ نمي توانست پاسخگوي هزينه هاي ساخت و تجهيز اين بيمارستان باشد به ناچار از سازمان هاي ملي و دولتي استمداد طلبيدند و سرانجام موضوع ساخت اين مركز در برنامه سوم دولت قرار گرفت و مسئوليت اجراي اين طرح در دي ماه ۱۳۴۰ به خود دكتر اهري واگذار شد. ايشان در طراحي اين بيمارستان از نقشه بيمارستانهاي اطفال كانادا، آمريكا و سوئيس الگو گرفت و بالاخره در مهرماه سال ۱۳۴۲ عمليات ساختماني بيمارستان آغاز شد.

 

در ساخت و تجهيز بيمارستان علاوه بر كمك خيرين، سازمان برنامه وقت، دانشگاه تهران و جمعيت شير و خورشيد ايران مشاركت داشتند و خريد تجهيزات خارجي بيمارستان با واسطه صليب سرخ جهاني صورت گرفت و بدين ترتيب صرفه جويي قابل توجهي در صرف اعتبارات آن بعمل آمد. دكتر اهري همزمان با تصويب طرح ساخت اين مركز، جمعيتي را به نام جمعيت طرفداران مركز طبي كودكان تشكيل داد كه اولين جلسه اين جمعيت در آذرماه ۱۳۴۰ تشكيل و در سال ۱۳۴۴ به ثبت رسيد و داراي شخصيت حقوقي شد.

در  آبان ماه سال ۱۳۴۶ با جلب نظر مسئولين دانشگاه تهران و تصويب آئين نامه هاي مربوطه، اداره مركز به جمعيت طرفداران مركز طبي واگذار شد و جمعيت نيز مسئوليت آماده سازي و افتتاح مركز را برعهده گرفت. سه ماه پس از اين واقعه يعني در ۲۸ اسفند ماه ۱۳۴۶ مصادف با عيد سعيد غدير دو واحد درمانگاهي فيزيوتراپي و دندانپزشكي مركز نيز افتتاح شد. بدنبال آن در ارديبهشت سال ۱۳۴۷درمانگاه بهداشت كودكان و در شهريور همان سال درمانگاه بيماري هاي كودكان و بخش يك بستري بيماران آماده گرديد. سرانجام در پانزدهم آبانماه سال ۱۳۴۷ ساير بخش هاي بيمارستان آماده و بيمارستان رسما" افتتاح شد.دانلود پايان نامه  مركز درماني و حمايت از كودكان سرطاني بارويكرد معماري سبز

در ابتدا بيمارستان با بخش هاي عفوني، كليه، خون، غدد، جراحي، اورژانس و درمانگاه هاي تخصصي شروع به كار كرد اما بتدريج با پيشرفت علم و تكميل كادر علمي بيمارستان بخش هايي همچون گوارش، ايمونولوژي و آلرژي، قلب، نوزادان، روماتولوژي، اعصاب ، جراحي اعصاب، ارولوژي، ارتوپدي وساير بخشهاي فوق تخصصي و پاراكلينيك به آن اضافه شد. در سال ۱۳۶۷ عمليات ساخت ساختمان شماره ۳ آغاز و در سال ۱۳۷۹ به اتمام رسيد.

پروژه عظيم ساخت ساختمان شماره ۲ بيمارستان كه امكان افزايش بخشها و تختهاي بستري را فراهم مي ساخت طي سالهاي متمادي توسط رؤساي مختلف بيمارستان من جمله دكتر رباني، دكتر ميلاني و دكتر موحدي و مديريت آقاي مخبر پيگيري مي شد كه سرانجام طي سالهاي ۱۳۹۰-۱۳۸۸ با همت دكتر رباني و با مديريت دكتر محمدپور و دكتر رضايي رسما افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.

(chmc.tums.ac.ir ،1393)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۳۴:۳۴ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

بازاريابي سيار

طبق تعريف انجمن بازاريابي سيار، بازاريابي سيار عبارت است از : استفاده از رسانه هاي سيار بعنوان يك وسيله انتقال دهنده محتواي يكپارچه و پاسخ مستقيم در يك برنامه ارتباطات بازاريابي بين رسانه اي ( MMA , 2009).

انجمن تبليغات سيار، بازاريابي سيار را بعنوان ارسال پيام هاي تبليغاتي با وسايل سيار مانند تلفن همراه و وسايل همراه كمكي شخصي ديجيتال 2، از طريق شبكه هاي سيار تعريف كرده است. حوزه هاي محتمل براي بازاريابي سيار، ترفيع ، بازاريابي وقايع3 ، محتواي برند دار و ارتباط با مشتري مي باشد، كه عمدتا بر مبناي ويژگيهاي ارتباط بلا درنگ و روشهاي مختلف تعاملي مي باشد.( Zoller 2003. Cited in T.Parket et al). بازاريابي سيار استفاده از موبايل براي ارائه اطلاعات شخصي شده به مشتري بر اساس زمان و مكان وي ، در جهت ارتقا و ترفيع كالا، خدمات و ايده ها و در نتيجه سود بردن تمام ذينفعان ( Scharl et al, 2000). تبليغات سيارتوزيع پيامهاي تبليغاتي به دستگاههاي فرستنده و گيرنده جامعه هدف به شكل هاي موزيك، نوشته يا صدا به منظور دستيابي به اهداف تبليغاتي، همچنين جمع آوري بازخور مصرف كنندگان مي باشد ( Lee et al,2006). انجمن تبليغات سيار ، تبليغات سيار را ارسال پيام هاي تبليغاتي به ابزارهاي متحرك بعنوان مثال، تلفن همراه يا "وسايل كمكي شخصي ديجيتال" تعريف كرده است ( Tsang et al, 2007). در سال 2008 ، 4/6 بيليون دلار در تبليغات پيامكي در سراسر جهان صرف شد. پيش بيني مي شود كه مخارج تبليغات پيامكي در سراسر جهان، از عدد 14 ميليارد دلار تا سال 2016 بگذرد . ( E Marketing,2008 P 231 ). اين نشاندهنده يك رشد شديد در تبليغات پيامكي توسط شركتهاي مختلف در سراسر جهان است. بازاريابي سيار يك پديده نسبتا جديد در كشورهاي در حال توسعه مثل ايران است. هم اكنون بيش از 68 ميليون اشتراك تلفن همراه در ايران وجود دارد. در مورد حجم ، تبليغات پيامكي در ايران و هزينه اي كه سالانه  صرف آن مي شود ،  اطلاعات دقيقي در دسترس نيست.

 

1 Mobile Marketing /Wireless Marketing

2 PDA ( Personal Digital Assitant)

3 Event Marketing

4 Mobile Advertising

 

 

بازاريابي  پيامكي ايجاد آگاهي از برند1، وفاداري مشتري 2 و به فروش رساندن را تسهيل مي كند Bragge et al.2005,)  (. بنابراين ، بازاريابان سيار نياز دارند كه متغيرهاي  مهمي را كه بر پاسخ  مشتريان به

كمپين هاي بازاريابي سيار موثر است را شناسائي و درك كنند Stewart & Pavlou 2002 ) (.

 

مشتريان مدرن ، برنامه هاي كاربردي  بازاريابي سيار را در سراسر  جهان  به سرعت پذيرفته اند .بنابراين ،

بازاريابان مي بايست بر جستجوي عواملي كه منجر  به  موافقت  مشتريان3  نسبت به  اين  استراتژي هاي

بازاريابي  سيار  مي شود ، تمركز كنند   .(Becker , 2005)با  اين وجود، يك كمبود تحقيقات  تجربي اي كه  اهميت عواملي مانند پاسخ مشتريان را كه تعيين كننده  اثربخشي بازاريابي پيامكي است، را بررسي كنند وجود دارد Drossos et al. 2007 ) .(

عوامل موثر در اثربخشي تبليغات پيامكي

دانلود متن كامل پايان نامه شناسايي و الويت بندي عوامل موثر در اثربخشي تبليغات پيامكي(sms)، بر مشتريان محصول گردشگري  ( مطالعه موردي : شهر همدان )


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۳۲:۰۰ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

2-5 ) ويژگيها و مزاياي  e-CRM

فيليپ كاتلر صاحب نظر نامي بازار يابي، مديريت ارتباط الكترونيكي با مشتري را بخشي از مفهوم كسب و كار الكترونيكي مي داند كه استفاده از ابزار ها و سكوهاي الكترونيكي را براي هدايت امور شركت ها و سازمانها تشريح مي كند و موسسات را قادر مي سازد كه به مشتريان خود سريع تر و دقيق تر، در دامنه زماني و مكاني وسيع، و با هزينه كمتري، خدمات رساني كرده، بتوان كالاها و خدمات به مشتري را سفارشي سازي و اختصاصي سازي كرد ( Kotler, 2003 : 40) . (تأثير الكترونيك بر مديريت ارتباط با مشتري چيزي كمتر از يك انقلاب نيست؛ تجارت الكترونيكي و اينترنت دارند فرآيند مديريت روابط مشتريان را براي بيشتر شركتهاي متحول مي سازند). تمامي جنبه هاي مديريتي آن از دريافت اين كه مشتري چگونه خريدهاي خود را انتخاب مي كند تا فراهم آوردن خدمات متمايز و برجسته به مشتريان تأثير مي پذيرند اين فرصت كاربرد مشتري را حتي بهتر و عملي تر مي كند. محيطهاي الكترونيكي، با كانالهاي الكترونيكي، مزاياي كاري عرضه مي كنند كه نقاط ضعف قابليت هاي بسيار مؤثر مديريت روابط مشتري را پر مي كنند. اين مزايا شامل هزينه هاي ارتباطي هستند كه در مقايسه با هزينه هاي ارتباطي با استفاده از كانال هاي معمول بسيار ارزان مي باشند و همچنين كنترل بيشتر بر مشتريان و فراهم آمدن كانال هاي فروش بيشتر براي توليد درآمد مي باشند. به علاوه روابط يك به يك بهتري براي انجام امور بازار فراهم مي شود، زيرا ايستگاه هاي حامل دسترسي به اطلاعات شخصي بيشتري در مورد مشتريان خود دارند. گسترده بودن چتر اينترنت تقريباً در همه جا به شركت ها امكان مي دهد كه اطلاعات كاملي درباره مشتريان خود به دست آورند: مثلاً در مورد سابقه خريد، آمارهاي رواني، سود آوري سابقه خدمات و غيره شركت ها مي توانند از اين اطلاعات در نحوه رفتار و برخورد با مشتري خود استفاده كنند. اين امكان، شركتها را قادر مي سازد تا در نحوه رفتار خود با مشتريان مختلف تمايز قايل شوند و بدين ترتيب بين خود و ديگر رقباي خود در بازار فرق بگذارند. هرچه اطلاعات بهتر و دسترسي بيشتر آنها وجود داشته باشد، در اداره امور مي توان موفق تر عمل نمود ( Reinartz & Kumar, 2000 : 35) . چنين وضعيتي در مورد شركتهاي باي نت وركس[1] يك شركت پيشرو در بازاريابي شبكه در سرتا سر جهان پيش آمد. آنها سعي داشتند كه راه حل كاملي را بر اساس وب براي تبادل اطلاعات بيابند تا مشتريان و شركاي آنان بتوانند كارهاي خود را با شركت سريعتر، راحت تر و با سود دهي بيشتر انجام دهند، اين شركت ها مايل بودند كه اعتماد مشتريان خود را جلب كنند و بتوانند كانال هاي ترجيح داده شده، توسط مشتريان خود را متوجه شوند، و در كنار آنها با پياده سازي وسايل نقليه مقرون به صرفه براي تحويل اطلاعات و خدمات هزينه هاي عمليات و خدمات رساني خود را پايين بياورند. نتيجه كار ارتباط e-Net بود كه يك مركز آن لاين[2] خدمات رساني به حساب مي آمد كه عمليات بازاريابي، فروش و ديگر خدمات را 24 ساعت در روز و 365 روز در سال انجام مي داد. استفاده اي كه شركت تا كنون از اين شبكه انجام داده است شامل بيش از يك ميليون تماس در هر ماه از طرف مشتريان براي بررسي كاتالوگ شركت، هزينه هاي پايين تر فروش، محصولات برتر و فهم كامل تر از ذهنيت مشتريان بوده است. مديريت روابط مشتري الكترونيكي تنها درباره رد و بدل شدن سريعتر اطلاعات نيست، بلكه توانايي افزايش ارزش كانال هاي الكترونيكي به عنوان وسيله اي است جهت جذب، رسيدگي و حفظ مشتريان به يك شكل شخصي شده و متمايز از بقيه است. كانال هاي الكترونيكي اين امكان را فراهم مي سازند تا قابليت هاي مديريت روابط مشتري با هزينه پايين تر و با ريسك كمتر پياده سازي شوند (به عنوان مثال اصولاً حساب هزينه هاي الكترونيكي نصف حساب هزينه امور انجام شده بر روي كاغذ مي شود) براي پياده سازي قابليت هاي مؤثر مديريت روابط مشتري راه هاي متعددي براي وارد كردن كانال هاي الكترونيكي جا افتاده و يا در حال ظهور وجود دارند. دزيگاس وكيرسي، مزاياي مديريت ارتباط الكترونيكي با مشتري را به صورت جدول زير تشريح مي نمايند ( Dziugas & Krisi, 2004) .

جدول2-3  مزاياي مديريت ارتباط الكترونيكي با مشتري

ب: فوايد نا ملموسافزايش رضايت مشتريايجاد تبليغات دهان به دهانبهبود ارائه خدمات به مشتريهم راستا كردن فرايند كسب و كار الكترونيكيافزايش اثر بخشي و بخش بندي مشتريدقيق تر سازي هدف بندي و تعيين مشتريان هدفدرك بهتر نياز منديها و الزامات مشتري

الف: فوايد ملموس
افزايش درآمد و سود آوري
اجراي سريع تر
كاهش هزينه هاي داخلي
بهره وري بالاتر نيروي انساني
كاهش هزينه هاي بازار يابي
بالا بردن نرخ جذب مشتري
حفاظت از سرمايه گذاري در بازار يابي به همراه بازده حداكثر

صرفه جويي در هزينه[3]

يكي از مزاياي  e-CRMكاهش هزينه تبادلات شركت با مشتري است ( Romano, 2002 :59) . صرف جويي در هزينه اغلب اولين هدفي است كه در سيستم مديريت با مشتري الكترونيكي به دست مي آيد. ايده اين است كه فناوري، رسيدن به مشتري ها را، براي فروش و براي ارائه خدمات به آن ها آسان تر كند. ذخيره داده ها و استخراج و بازاريابي آنها با استفاده از ابزارهاي e-CRM ، مي تواند در صرفه جويي منابع انساني و همچنين ساير هزينه ها مؤثر باشد. از طرف ديگر، شركت ها بايد بررسي نمايند كه آيا خدمات ارائه شده از سوي آنها (كه با صرف هزينه هاي بالا صورت گرفته است)، تا چه حد براي مشتريان ارزشمند مي باشد؟ ( Karpinski, 2001). از طريق e-CRM مي توان دريافت كه برقراري ارتباط با مشتريان تا چه اندازه براي آنها ارزشمند بوده است. جمع آوري داده هاي مربوط به مشتريان در يك بانك اطلاعاتي، اين امكان را به بخش بازاريابي، بخش فروش و ديگر بخش هاي شركت مي دهد كه اطلاعات را با يكديگر به اشتراك گذارند و در جهت هدف مشتري مداري شركت، با بهره گيري از يك مبناي مشترك، گام بردارند (مستقل، 1385).  e-CRM با تشخيص منابع استفاده نشده، رديابي بهتر هزينه ها و پايه گذاري بهتر شاخص هاي برگشت سرمايه، در كارايي مالي سازمان نقش مؤثرتري ايفا مي كند. بر اساس نظر رومانو، e-CRM پرداختن به جذب و نگهداري مشتريان ارزشمند از نظر اقتصادي از طريق كانال هاي جديد و حذف آنهايي است كه منافع كمي را براي شركت به دنبال دارند. وي همچنين بيان مي دارد كه e-CRM با مديريت سيستم هاي اطلاعات[4] و ديگر علوم مانند كامپيوتر، بازاريابي و روانشناسي ارتباط نزديكي دارد و پا به پاي اين علوم، به رشد و پيشرفت ادامه خواهد داد ( Waltner, 2001) . به بيان ديگر ، e-CRM شركت ها را به ابزارهايي براي اجرا و پياده سازي ارتباطات تعاملي شخصي شده با مشتريان از طريق كانال هاي سنتي و مدرن الكترونيكي مجهز مي كند. اين فعاليت ها از طريق كاربرد يك نگرش جامع در جهت تصميم گيري درباره درخواست هاي مشتري صورت مي گيرد. e-CRM به خواسته مشتريان درباره اينكه چگونه و چه زمان علاقه دارند با شركت ارتباط برقرار كنند، احترام مي گذارد و بر درك آثار ارتباط با مشتريان بر اقتصاد سازمان، تأكيد دارد.

مهم ترين اهداف هزينه اي كه زمينه ساز اجراي مطالعات  e-CRM هستند عبارتند از:

 • رشد درآمدهاي شركت از محل افزايش رضايت مشتريان
 • كاهش هزينه هاي بخش فروش و توزيع شركت
 • كاهش هزينه هاي پشتيباني و خدمات پس از فروش به مشتري

در توضيح موارد بالا مي توان گفت كه كاهش هزينه هاي بخش ارزيابي و فروش، به دليل عوامل زير است :

 • اجراي تبليغات هدفمند بر روي مشتريان تا احتمال قبول پيشنهاد فروش شما از سوي مشتري افزايش يابد.
 • استفاده ازكاربردهاي اينترنت در بخش فروش به منظور كاهش هزينه هاي ناشي از تعداد افراد درگير و بخش فروش و تعداد كانال هاي ارتباطي مورد نياز براي توزيع كالا
 • مديريت روابط با مشتريان به جاي مديريت محصولات شركت (كه در واقع نوعي تغيير رويكرد در بخش بازاريابي است).
 • كاهش هزينه هاي پشتيباني و خدمات پس از فروش به مشتريان نيز ناشي از عوامل زير است:
 • ايجاد اطلاعات مورد نيز مشتريان كه به سادگي قابل دسترسي توسط آنها باشد و سبب شود كه مشتريان به سادگي بتوانند پاسخ بسياري از سئوالات خود را به سرعت دريافت كنند.
 • اتوماسيون بخش پاسخگويي به مشتريان كه شامل تاريخچه و فهرستي از اقدامات و عملكردهاي يك مشتري در رابطه با شركت و در واقع تقويم عمليات هاي او باشد. اين اطلاعات مي تواند بعداً در برخورد با مشتريان و پاسخگويي درست به نياز آنها با توجه به سوابق گذشته ي آنها مورد استفاده قرار گيرد.

افزايش بهينه سود[5]:

سودها نتيجه نهايي دست آورد موارد ذكر شده در بالا هستند. تشخيص بخشي از e-CRM كه نقشي در افزايش سود دارد، آسان نمي باشد. ولي از آن جائي كه همراه با زمان، سودها بسياري از متغيرهاي اصولي را كه در سيستم جديد e -CRM تغيير كرده اند، را نشان مي دهند. بنابراين مهم مي باشد كه استراتژي هايي براي اندازگيري افزايش در سودها كه قابل نسبت به ابزار e -CRM باشد، فراهم كرد.

ايجاد وفاداري در مشتريان:

سالمن و موير با در نظر گرفتن مدل «استراتژي هاي ايجاد وفاداري در مشتري» عوامل زير را براي ايجاد وفاداري در مديريت ارتباط با مشتري الكترونيكي بر شمرده اند ( Muir & Salmen, 2003 : 133) ، رهبري، بازاريابي، يكپارچه سازي، زمان و تغيير ساختار.  يك سيستم اثربخش e-CRM ، توان برقراري ارتباط با مشتريان را با يك روند ثابت (بدون توجه به كانال ارتباطي) به سازمان مي دهد. اطلاعاتي كه به واسطه سيستم e-CRM به دست مي آيد، در رابطه با شناسايي هزينه هاي واقعي جذب و نگهداري مشتري، به سازمان كمك مي كند. با در دست داشتن اين اطلاعات سازمان قادر است كه منابع و زمان خود را به پرمنفعت ترين مشتريانش تخصيص دهد. با توجه به اين اصل كه رفتار يكسان با تمام مشتريان نادرست مي باشد، دسته بندي مشتريان برجسته، امكان مديريت مؤثرتر امور مشتريان و ارائه خدمات ويژه براي مشتريان خاص را به سازمان مي دهد. اين اقدامات موجب افزايش وفاداري مشتريان مي شود. يكي از ابزارهايي كه سازمان به منظور افزايش وفاداري مشتريان مي تواند به كار گيرد، شخصي سازي مي باشد ( Greenberg, 2001) . در اين رابطه، نرم افزار سيستم ارتباط با مشتري مي تواند در هر لحظه و براي هر مشتري، سوابق و اطلاعاتي را توليد كند كه برگرفته از منابع گوناگوني چون بانك اطلاعات مشتريان و سيستم تراكنش مي باشد. سيستم تراكنش، سيستمي است كه اطلاعات تراكنش هاي قبلي مشتري را درخود ثبت كرده است. در هر خريد الكترونيكي كه مشتري قرار است انجام دهد، اين سيستم با توجه به شناخت قبلي كه از مشتري دارد، بهترين پيشنهاد را به او ارائه مي دهد. چه فرد اين پيشنهاد را قبول نموده يا رد نمايد، موتور شخصي سازي سيستم، اطلاعات جديد را به سوابق او اضافه مي كند. اين سوابق به روز گرديده و مجدداً در تصميم گيري ها و ارائه پيشنهادهاي جديد، به كار گرفته مي شوند. علاوه بر اين، مفهوم شخصي سازي شده مي تواند تبليغات و محتواي سايت را براساس علاقه مشتري، به نمايش گذارد. به عنوان مثال، سايت آمازون به خريداراني كه براي خريد يك قلم كالا، علاقه نشان داده اند، اقلام مشابهي را كه ديگر خريداران با الگوي مصرف مشابه خريده اند، ارائه مي دهد. اين فرايند باعث افزودن به ارزش مشتري مي شود.

بازاريابي مؤثرتر :

با استفاده از e-CRM ، مي توان از هر مشتري اطلاعات جزئي تري داشت. داشتن اطلاعات جزئي تر از يك مشتري، سازمان را قادر مي سازد تا محصولاتي را كه يك مشتري خاص، احتمالاً خريداري مي كند و همچنين زمان بندي خريدهاي او را پيش بيني كند. اين اطلاعات كليدي، سازمان را در جهت پيروزي در رقابتي همه جانبه در زمينه بازاريابي و فروش ياري مي دهد (مستقل، 1385).

 

بهبود خدمات به مشتري و پشتيباني از وي :

استفاده از فناوري اطلاعات در يك سيستم جامع e-CRM، بانكي از اطلاعات مشتريان را ايجاد مي كند كه به واسطه آن سازمان مي تواند به هر نقطه بالقوه تماس مشتريان، عكس العمل مؤثر نشان دهد. در اين صورت تماس هاي متعدد و بي نتيجه مشتريان با سازمان، كاهش مي يابد كه منجر به ارائه خدمات بهتر به مشتري شده و پشتيباني قوي تري از وي صورت مي گيرد.

[1] - Bay Networks

[2] - online

[3] - cost savings

[4] - Management Information System (MIS)

[5] - Lncreased profits

پايان نامه مدلسازي مديريت الكترونيكي ارتباط با مشتري در كارخانه ها (عوامل رضايت مندي مشتريان )

متن كامل در سايت زير


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۲۹:۲۶ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

موانع اصلي پيش رو در دستيابي به مديريت زنجيره  تامين سبز به چهار دسته: هزينه بالاي اجراي اصول زيست محيطي، كمبود هشدار ها و اطلاع رساني نسبت به مسائل زيست محيطي، موانع تكنولوژيكي و كمبود اطلاعات، دانش و آموزش در خصوص مسائل زيست محيطي تقسيم مي شوند (فراهاني و همكاران، 2009).

هزينه بالا و سرمايه گذاري در زمينه مسائل زيست محيطي جزء مباني اصلي دستيابي به برنامه هاي تداركات سبز هستند. مشاركت مشتريان و تامين كنندگان در پروژه هاي سبز و كمك هاي مالي دولت در اين خصوص موجب تشويق به سرمايه گذاري هاي سبز مي شود. كمبود هشدارها و اگاهي ها در خصوص مسائل زيست محيطي  منجر به ايجاد مشكلاتي مانند عدم حمايت و مشاركت دولت در اين زمينه و عدم حمايت مديران ارشد سازمان ها مي شود.  بنابراين هر شخص و مخصوصاً دولت و مشتريان نهايي نسبت به رعايت و اطلاع رساني مسائل زيست محيطي مسئول هستند. از بين بردن موانع تكنولوژيكي با همكاري ها و مشاركت هاي بين سازماني و سرمايه گذاري مشترك دولت و سازمان هاي مادر ميسر مي شود.

كمبود دانش و آموزش در زمينه محيط زيست با ايجاد پايگاه اطلاعاتي زيست محيطي، شبكه هاي انتقال دانش و برگزاري دوره هاي آموزشي براي كاركنان سازمان ها قابل رفع است. پورتر و ليندر[1] نيز اشاره كرده اند كه كاهش ضايعات، حفظ منابع مصرفي و بهبود بهره وري مزاياي بكارگيري فعاليت هاي سبز هستند كه مي توانند مزيت رقابتي براي سازمان ايجاد كنند (فراهاني و همكاران، 2009).

موانع اصلي پيش رو جهت دستيابي به مديريت زنجيره تامين سبز كه در مقالات مختلف به آنها اشاره شده است، به صورت خلاصه در جدول (2-4) آمده است.

جدول2-1 موانع پيشرو جهت دستيابي به مديريت زنجيره تامين سبز

موانع پيش رو در دستيابي به مديريت زنجير تامين سبز مراجع
عدم وجود رويكرد فعالانه و داوطلبانه سازمان ها و تامين كنندگان در خصوص رعايت استاندارد هاي زيست محيطي و مسئوليت اجتماعي

Rao, (2002) & Arif et al, (2009)

 

عدم توانمندي تامين كنندگان (از نظر دانش و تكنولوژي فني) جهت اخذ استاندارد ايزو 14000 Rao, (2002)
عدم ايجاد مزيت رقابتي محسوس ناشي از اجراي زنجيره تامين سبز Rao, (2002)
دشواري سازماندهي و هماهنگي واحدها در پياده سازي زنجيره تامين سبز Rao, (2002)
عدم وجود محرك ها و مشوق هاي كافي از سوي دولت جهت دستيابي به مديريت زنجيره تامين سبز Rao, (2002)
هزينه بالاي پياده سازي زنجيره تامين سبز Rao, (2002) & Farahani et al, (2009)
عدم وجود اهرم هاي قانوني كافي جهت اجراي قوانين زيست محيطي Farahani et al, (2009)
نبود زيرساخت هاي فناوري اطلاعات و ارتباط مناسب جهت تسهيل اجراي زنجيره تامين سبز Farahani et al, (2009)
كمبود دانش و آموزش در خصوص مسائل زيست محيطي Farahani et al, (2009)
عدم حمايت مديران ارشد و مياني سازمان Polonsky & Rosenberger (2001) & Lee (2008)
عدم حضور و رقابت در بازارهاي جهاني Zhu & Sarkis, (2006)
عدم وجود اهداف و برنامه استراتژيك زيست محيطي در سازمان Polonsky & Rosenberger (2001)
عدم وجود اهرم هاي قانوني كافي جهت اجراي قوانين زيست محيطي Zhu & Sarkis, (2006)

[1] Porter & Vander Linder(1995)

لينك خريد و دانلود پايان نامه :

شناسايي و ارزيابي مولفه هاي مديريت زنجيره تامين سبز با رويكرد تصميم گيري هاي چند معياره فازي (مطالعه موردي: صنعت مواد غذايي)


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۲۶:۵۲ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

Stereotype از واژه يوناني Stereo به معناي جامد و سفت و سخت  مشتق شده است. كليشه در اصل اصطلاحي مربوط به دوره صنعت چاپ است كه در اشاره به يك صفحه چاپي به دست آمده از نمونه چاپي متحرك بكار مي رود كه براي افزايش شمارگان نسخه چاپي مورد استفاده قرار مي گرفت.

اين اصطلاح در ساده ترين حالت بر ويژگي هايي ثابت و تكراري دلالت مي كند. كليشه ها در واقع ايده ها و فرضياتي هستند در حال جريان درباره گروه هاي خاصي از افراد. كليشه ها به مانند دو روي يك سكه عمل مي كنند؛ آنها از يك سو به طبقه بندي گروه ها مي پردازند و از سوي ديگر به ارزيابي آنها اقدام مي كننند.  بنابرين كليشه ها در برگيرنده سويه اي ارزشي هستند كه قضاوتي جهت دار را در بر دارند. گرچه كليشه ها به دو شكل مثبت و منفي ديده مي شوند اما اغلب آنها داراي بار منفي هستند و سعي مي كنند از مجراي موضوعاتي سهل الوصول ادراكي از موقعيت يك گروه را فراهم آورند كه به شكل قطعي و مشخصي، تفاوت هاي موجود در بين گروه ها را برجسته سازند.  اين امر در حالي از خلال فرايند هاي كليشه سازي تحقق مي يابد كه از طيف وسيعي از تفاوتها در بين گروه هاي مدنظر چشم پوشي مي شود و كليشه ها از خلال فرايند هاي ساده سازي سعي در يك دست سازي اين  تفاوت ها دارند.

در حالت كلي كليشه سازي فرايندي است كه براساس آن جهان مادي و جهان ايده ها در راستاي ايجاد معنا، طبقه بندي مي شود تا مفهومي از جهان شكل گيرد كه منطبق با باورهاي ايدئولوژيكي باشد كه در پس پشت كليشه ها قرار گرفته اند.

هال كليشه سازي را كنشي معناسازانه مي داند و معتقد است " اساسا براي درك چگونگي عمل بازنمايي نيازمند بررسي عميق كليشه سازي ها هستيم ( همان: 257).

هال در بيان ديدگاه خود درباره كليشه سازي به  مقاله ريچارد  داير با  عنوان "  كليشه سازي " اشاره مي كند.  داير در اين مقاله به تفاوت مهمي اشاره مي كند كه ميان دو اصطلاح طبقه بندي  و كليشه سازي وجود دارد.  از منظر داير، بدون استفاده از طبقه بنديها امكان معنا دهي به جهان بسيار دشوار است (گرچه ناممكن نيست (، چرا كه مفاهيم يا طبقه بندي هاي موجود در ذهن است كه با انطباق آنها با مفاهيم عام، امكان درك و مواجهه با جهان ممكن مي شود . مبناي نظري بحث داير، مفهوم طبقه بندي آلفرد شوتز است.  بنابراين و در حالت كلي، هال ( 1997) سه تفاوت بنيادين ميان طبقه بندي و كليشه سازي را اين گونه بر مي شمرد :

اولا كليشه ها تفاوت ها را تقليل داده، ذاتي، طبيعي و نهايتا تثبيت مي كنند.

ثانيا با بسط يك استراتژي منفك سازي و شكاف طبيعي و قابل قبول را از آنچه كه غير طبيعي و غير قابل قبول است تفكيك مي كنند.

ثالثا كليشه ها از نابرابري هاي قدرت حمايت مي كنند.  قدرت همواره در مقابل فرودستان و گروه هاي طرد شده قرار مي گيرد (همان: 258).

بنابراين كليشه ها نگهدارنده نظم اجتماعي و نمادين اند و بسيار سفت و سخت تر از طبقه بندي ها عمل  مي كنند.  از منظر فوكو، كليشه ها بر مبناي گفتمان هاي دانش/ قدرت شكل مي گيرند و عمل مي كنند.  همان گونه كه قبلا نيز ذكر شد، قدرت در اينجا در معناي محدود آن و در اصطلاحاتي همچون قدرت اقتصادي و اجبار فيزيكي عمل نمي كند بلكه شكلي نمادين دارد كه با طرد آئيني همراه است.

راينر و ديگران  (2006)  كاركرد كليشه ها را تعميم مي دانند :

آنچه كه كليشه ها انجام مي دهند اين است كه گروهي از مردم را با اطلاق برخي كيفيت ها يا ويژگي هايي كه ممكن است در بخش اندكي از آنها وجود داشته باشد، به كل گروه تعميم مي دهند.  اين ويژگي ها اغلب در فرايند كليشه سازي با اغراق و غلو همراه اند ( همان: 65  ).

تئو ون دايك بر مبناي پژوهش هايي كه در اواخر دهه نود در زمينه گفتمان هاي مختلف و بازتوليد نژادپرستي انجام داده است معتقد است كه تعصبات و كليشه ها بر تمامي فرايندهاي پردازش اطلاعات يعني خواندن، فهم و به خاطر سپردن گفتمان اثر مي گذارد.

بنابراين هر آنچه در فرايند پردازش اطلاعات دخيل است مي تواند ابزار كليشه سازي باشد؛ از تاثيرات تكنولوژيك گرفته تا ساختارهاي روانشناختي افراد. رسانه ها به عنوان ميانجي انتقال اطلاعات از فرايند توليد كليشه ها مستثني نيستند . آنها كليشه ها را مي سازند، تقويت مي كنند، بازتوليد مي كنند و حتي به اضمحلال مي كشند.

رسانه هاي تصويري به ويژه سينما و تلويزيون به مثابه رسانه هاي مهم در جهان  معاصر در امر كليشه سازي دخيل هستند . در دنياي رسانه هاي تصويري ، ابتدا كليشه ها براي كمك به ادراك روايت از سوي مخاطب شكل گرفتند. از سوي ديگر كليشه ها سبب ايجاز در  روايت سينمايي و تلويزيوني     مي شوند. آنها تحت تاثير عوامل زمينه اي نيز هستند . بنابراين كليشه ها به تبعيت از تغيير بافت سياسي  فرهنگي تغيير مي كنند.

به عنوان نمونه، بازنمايي كمونيسم در سينماي هاليوود دهه هاي 1950 تا 1990 طيفي را تشكيل   مي دهد كه از كمونيسم به مثابه تهديد (يعني نيرويي بيگانه كه مي بايست شكست داده شود  (تا نظام بي كفايت و فاسدي كه محكوم به شكست است در نظر گرفته شده است . از سوي ديگر كليشه ها در بازنمايي تيپ ها و هنجارها به كار گرفته مي شود و از آنجايي كه  محصولاتي اجتماعي  فرهنگي هستند كه شكل هنجاري به خود مي گيرند، پس مي بايست در مناسبت با نژاد، جنسيت، تمايلات جنسي، سن، طبقه و ژانر مورد بررسي قرار گيرند  (هيوارد، 1381 : 270).

هال در مثالي گويا، كليشه هاي موجود در سينماي آمريكا را در دوره هاي مختلف ) از زمان تولد يك ملت اثر گريفيث تا دوره معاصر ( بررسي مي كند و در اين ميان به مطالعه داير در تحليل آثار خواننده سياهپوست آمريكايي پل رابسون مي پردازد.  طبق تحليل داير، بازنمايي سياهپوستان بر مبناي تقابل هاي دوگانه سياه و سفيد، خرد و احساس و فرهنگ و طبيعت عمل مي كند.  داير به نگاه متفاوت ميان سياهپوستان و سفيدپوستان اشاره مي كند: براي سياهان بيان رنج طولاني و اميد به آزاد بودن و هم زمان براي سفيدپوستان كه صداي روحاني او را مي شنيدند نماد حزن، ماليخوليا و رنج بود.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۲۴:۱۹ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

قبل از سال ١٣٠۶ شمسي قانون موقتي اصول محاكمات حقوقي مصوب ١٢٧٨ شمسي، يكي از فصول خود را صرف تنظيم قواعد حكميت نموده و اصول آن چنين بود كه هرگاه منازعه بين اشخاص ايجاد شود، طرفين به موجب قراردادي كه در ضمن عقد لازم درج مي شود، امر را به حكميت يك يا چند نفر به صورت فرد واگذار نمايند. احكام مي‌بايست در مدت و حدود اختياراتي كه به موجب قرارداد معين شده، رأي خود را بدهند و در رسيدگي و حكم تابع ترتيب اصول محاكمات حقوقي نبوده، «ولي بايد مخالف قانون حكم ننمايند». حكم آنان كه بايد موافق انصاف و دليل باشد، قابل استيناف و تمييز نبوده ليكن در صورت تجاوز از حدود اختيار و تخلفات ديگر قابل شكايت به دادگاهي بود كه اصل حكم به آن تقديم شده بود و آن دادگاه مي‌توانست در صورت تخلف، احكام داوران را مورد ابطال قرار دهد.[1]

پس از چندي براي جلوگيري از تراكم كار در محاكم و تسريع جريان در بعضي موارد ارجاع حل و فصل اختلاف به متخصصان و اهل فن ضروري تشخيص داده شد. لذا قانونگذار ايران در ٢٨ اسفند ١٣٠۶ به موجب قانون حكميت داوري را به شكل الزامي در آورده يعني، علاوه بر حكميت از طريق تراضي طرفين كه در هر مرحله دعوي مجاز بود، چنانچه يكي از اصحاب دعوي در اولين جلسه تقاضاي ارجاع امر به حكميت مي‌نمود، دادگاه به طور اجباري پرونده را به حكميت ارجاع مي‌داد.[2]

در توضيح داوري اجباري لازم است گفته شود كه اصولاً داوري بايد با تراضي طرفين يعني اختياري باشد؛ ولي گاهي قانون جانشين اراده يكي از طرفين يا هر دوي آن‌ها دعوي وسيله داوري حل شود، در اين صورت، داوري را اجباري گويند. همچنان كه گفته شد اين گونه داوري در سال ١٣٠۶ براي نخستين بار در قوانين پيش‌بيني گرديد.

البته داوري اجباري ممكن است نسبي باشد يا مطلق.

در داوري اجباري نسبي، دادگاه به درخواست يكي از طرفين، دعوي را به داوري ارجاع مي‌دهد. اما در داوري اجباري مطلق، بدون درخواست طرفين و تنها به حكم قانون دعوي را به داوري ارجاع مي‌كنند. مانند مورد ماده ١۴ قانون تفحص و اكتشاف و استخراج نفت در سراسر كشور و فلات قاره مصوب ٧/۵/۵۶ كه مقرر مي‌دارد: اختلاف‌هايي كه بين شركت ملي نفت ايران و طرف‌هاي ديگر پيش ‌آيد، چنانچه از طريق مذاكره دوستانه كه در قرارداد پيش بيني خواهد شد، حل نشود، از طريق سازش و داوري حل خواهد شد.[3]

بالاخره با توجه به معايب داوري اجباري در ايران، در پانزدهم فروردين 1308 قانون موصوف اصلاح گرديد و در اغلب موارد الزام ارجاع به داوري موكل به تراضي اطراف دعوي، يا وجود قرار داد قبلي با قوانين مخصوصه گرديد. اصولا معايب داوري اجباري در ايران بسيار بوده است با اينكه قانون سال 1306 تصريح داشت كه هرگاه در دادگاه انتظامي معلوم شود كه معرفي اشخاص توسط دادگاه جهت داور مشترك طبيعي نبوده بلكه مستقيم يا غير مستقيم مبتني بر تباني و مذاكرات سابقي بوده، دادرس دادگاه محكوم به انفصال ابد خواهد گرديد، مع‌الوصف اين تهديد قانوني نتوانست در تمام موارد از غير طبيعي بودن انتخاب داورها جلوگيري كند. همچنين حكميت اجباري در عمل نتايج خوبي به بار نياورد، چه بعضي افراد به اميد استفاده از داوري اجباري دعاوي واهي و كهنه‌اي را طرح و بعد تفاضاي ارجاع به داوري مي‌‌كردند و چون داورها به اصول قانوني آشنا نبودند يا مي‌خواستند اختلاف را به سازش خاتمه دهند، به هر حال چيزي عايد طراح دعوي مي‌شد. همين‌طور در دعاوي مسلًم، طرفي كه خود را محكوم مي‌دانست، تقاضاب ارجاع به داوري مي‌نمود و از اين راه حق طرف ديگر را متزلزل مي‌ساخت.

عاقبت در بهمن سال 1313 قانون ديگري به تصويب رسيد كه اصل حكميًت اجباري و هيأت تجديد نظر[4] را موقوف مي‌ساخت[5] و قانون آيين دادرسي مدني سال 1318 بالاخرا از تجارب به دست آمده استفاده كرد و باب هشتم خود را با اتخاذ اصلاحات سودمندي جانشين تم انون آيين دادرسي مدني سال 1318 بالاخرا از تجارب به دست آمده استفاده كرد و باب هشتم خود را با اتخاذ اصلاحات سودمندي جانشين تمنامام قوانين نامبرده فوق نمود و از اين تاريخ به بعد اصل بر اختيار و تراضي طرفين جهت ارجاع امر به داوري گذاشته شد و فقط در موارد خاص كه ذيلاً توضيح داده مي‌شود، ارجاع به داوري الزامي شد.

١- بر طبق ماده 676 قانون آيين دادرسي مدني، در مورد اختلاف بين زن و شوهر راجع به سوء رفتار و عدم تمكين و نفقه و كسوه و سكني و نيز هزينه طفلي كه بر عهده شوهر و در حضانت زن باشد، از طرف هريك از زوجين طرح شود، دادگاهها مي‌توانند به درخواست هريك از طرفين دعوي را ارجاع به داوري نموده و در صورت عدم تراضي آنها در تعيين داور، لااقل دو نفر را از بين اقرباي طرفين و در صورتي كه در محل سكونت خود اقربا نداشته باشد، از اشخاصي كه با آنها معاشرت و دوستي دارند تعيين كنند. داورها مكلفند تا حتي‌الامكان سعي در اصلاح بين زوجين نموده و در صورتي كه قادر به اصلاح نشوند، راي خود را در تشخيص ذي‌حق بودن يكي از طرفين و تعيين ميزان هزينه زن يا طفل كه موضوع دعوي هزينه زن باشد به دادگاه تقديم دارند.      ، در مورد اختبلف قانون آيين دادرسي مدني مي شد.

صل بر اختيار و تراضي طرفين جهت ارجاع امر به داوري گذاشته شد و فقط در موارد خاص ك

٢- در دعاوي راجع به تخليه عين مستاجره از قبيل دكان و مغازه، دادگاه مي‌تواند به درخواست يكي از طرفين دعوي را ارجاع به داوري نمايد مشروط بر اينكه درخواست مذكور از طرف مدعي در دادخواست و از طرف مدعي عليه در محاكمات عادي در مدتي كه براي اولين لايحه پاسخ نامه مقررات و در محاكمات اختصاري تا جلسه اول دادرسي به عمل آيد (ماده 677 آيين دادرسي مدني) قانونگذار ايراني خواسته است نظر به طبع اين نوع دعوي مذكور كه اولي متضمن اختلال در امور خانوادگي است و دومي موجب اختلال در امر كسب و بازرگاني است، هرگاه مقتضي بداند به درخواست يكي از طرفين حلً اختلاف را به اشخاص بصير و خيرخواهي واگذار نمايد كه شايد با مداخله ايشان اختلافات خانوادگي و دعوي تخليه دكان و مغازه كه كسب و كار تاجر را تهديد مي‌كند، به صلح خاتمه دهد. در واقع، مي‌توان گفت كه ارجاع امر به داوري در مورد اختلافات خانوادگي به دستور صريح قرآن است و منشاء آن فقه اسلامي است و مورد اختلافات مربوط به اجاره از حقوق عرفي نشأت گرفته شده است.

لازم به تذكر است كه علاوه بر مواد 676 و 677 قانون آيين دادرسي مدني در قوانين مختلف ديگر از جمله قانون مالك و مستاجر، صوب 1339[6]، لايحه ثبت اراضي موات اطراف تهران مصوب سال 1334، قانون بودجه سال 1336، قانون راجع به منع مداخله وزراء و نمايندگان مجلس در معاملات دولتي مصوب سال 1337، قانون حمايت خانواده سال 1353 و تعدادي قوانين و آيين نامه‌هاي ديگر مسأله داوري به نحوي مورد استفاده قرار گرفت.[7]

در هر صورت، سرگذشت داوري اجباري به اينجا ختم نشد چرا كه با وضع قانون مالك و مستاجر عملا‏ ماده 677 ملغي شد. مع‌الوصف، در نقاطي كه قانون روابط موجر به مستاجر مصوب 1356 اجرا نمي‌شود، چگونگي رسيدگي بر روابط موجر و مستأجر براساس مقررات و قوانين عمومي خواهد بود،[8] به همين استناد برابر ماده 677 آيين دادرسي مدني در دعاوي راجع به تخليه عين مستأجره از قبيل دكان و مغازه دادگاه مي تواند به درخواست يكي از طرفين دعوي را به داوري ارجاع نمايد. بنابراين، بايد گفت كه هرچند امروزه در اكثر نقاط ايران قانون روابط موجر و مستأجر حاكم است، مع الوصف در مناطقي كه هنوز دادگستري بخشنامه اي مبني بر اقتدار قانون روابط موجر و مستأجر ننموده است، مواد 677 لغايت 680 آيين دادرسي مدني معتبر است.

در مورد ارجاع امر به داوري در صورتي كه بين زوج و زوجه اختلاف مي‌شد، قانونگذار در سال 1353 قانون حمايت خانواده را وضع نمود كه داراي مقررات خاصي براي استفاده از داوري بود. سپس با تصويب لايحه قانوني تشكيل دادگاه مدني خاص مصوب يكم مهرماه سال ١٣۵٨ داوري اجباري محدود به موردي گرديد كه مرد مطابق ماده ١١٣٣ قانون مدني درخواست طلاق زن خود را مي‌نمود. در اين مورد دادگاه‌ها بدواً موضوع را به داوري ارجاع مي‌كند و در صورتي كه بين زوجين سازش حاصل نشود، اجازه طلاق به زوج خواهد داد(تبصره ٢ ماده ٣ دادگاه مدني خاص).

پس از انقلاب، قوانيني در خصوص حقوق خانواده در ارتباط با اين بحث به تصويب رسيده است از جمله، حكميت در لايحه قانوني دادگاه مدني خاص (مصوب ١٣۶٠)، واحد ارشاد و امداد (مصوب ١٣٧٠) و حكميت در ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق (مصوب ١٣٧١) كه مجمع تشخيص مصلحت نظام در تاريخ ٢٨/٧/١٣٧١ آن را به تصويب رسانيد.[9]

به غير از قوانين مذكور كه در خصوص حقوق خانواده و مخصوصاَ جهت انجام جدايي زوجين جهت ارجاع امر به داوري پيش‌بيني گرديده، ماده ۶ قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب شكل ديگري از داوري را مطرح نموده است. اين قانون به اصحاب دعوي اجازه داده است جهت احقاق حق و فصل خصومت به قاضي تحكيم مراجعه كنند.

اگر چه قاضي تحكيم در فقه مورد بحث قرار گرفته است ولي در قوانين ما هيچ گونه تعريف و يا مشخصه‌ي ديگري از اين قاضي وجود ندارد.

آخرين قانوني كه در خصوصي داوري به تصويب قانونگذار ايراني رسيده است قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني مصوب ١٣٧٩ مي‌باشد، كه مواد ۴۵۴ تا ۵٠١ اين قانون در خصوص بحث داوري در تعيين داوران، قرارداد داوري، وظايف داوران و اصحاب دعوي، نحوه صدور حكم و ديگر امور مرتبط با بحث داوري مي‌باشد.

در اين جا نيز لازم است اشاره كنيم كه ايران علاوه بر كنوانسيون نيويورك به عنوان تنها معاهده چند جانبه كه در تاريخ ١١ ارديبهشت ١٣٨٠ بدان ملحق شده، معاهدات دوجانبه ديگري كه حاوي مقرراتي در زمينه داوري و اجراي آراي صادره است پذيرفته كه عبارتند از: عهدنامه مودت ايران و ايالات متحده (١٣٣۶)؛ پروتكل دوم قرارداد تشويق و حمايت متقابل سرمايه‌گذاري بين ايران و آلمان (١٣۴۶)؛ بيانيه‌هاي الجزاير به ويژه بيانيه حل و فصل دعوي (١٣۵٩)؛ عهدنامه‌هايي كه اخيراً ايران با دولت‌هاي بيلاروس، قزاقستان و پاكستان جهت تشويق و حمايت‌هاي متقابل سرمايه‌گذاري منعقد ساخته است را نام برد.[10]

در ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به كنوانسيون شناسايي و اجراي احكام داوري خارجي تنظيم شده در نيويورك به تاريخ ١٠ ژوئن ١٩۵٨ ميلادي (٣/۴/١٣٣٧ هجري شمسي)، مشتمل بر شانزده ماده چنين آمده است: ماده واحده به دولت اجازه داده مي‌شود به لحاظ شرايط زير به كنوانسيون شناسايي و اجراي احكام داوري خارجي تنظيم شده در نيويورك مشتمل بر شانزده ماده ملحق شود و اسناد الحاق را به امين مربوط تسليم نمايد:

١- جمهوري اسلامي ايران كنوانسيون را منحصراً در مورد اختلافات ناشي از روابط حقوقي قراردادي يا غير قراردادي كه حسب قوانين جمهوري اسلامي ايران تجاري محسوب مي‌شوند، اعمال خواهد كرد.

٢- جمهوري اسلامي ايران فقط كنوانسيون را بر اساس رابطه متقابل، اعمال و احكامي را شناسايي و اجرا خواهد كرد كه در قلمرو يكي از دولت‌هاي عضو كنوانسيون صادر شده باشد.

تبصره- رعايت اصل يكصد و سي و نهم (١٣٩) قانون اساسي در خصوص ارجاع به داوري الزامي است.[11]

مهمترين قانوني كه در ايران در خصوص داوري تجاري بين‌المللي تصويب گرديده «قانون داوري تجاري بين‌المللي مصوب ٢۶/۶/١٣٧۶» مي باشد. اين قانون با مبتني بر يكي از اسناد معتبر بين‌المللي در زمينه داوري با نام قانون نمونه آنسيترال راجع به داوري تجاري بين‌المللي مورخه ١٩٨۵ است. در بخش‌هاي بعدي اين قانون به تفصيل مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

[1]. متين دفتري، احمد، آيين دادرسي مدني و بازرگاني، ج١، تهران، مجد، چاپ دوم، 1381، ص٨٨.

[2]. همان منبع، ص٨٨.

[3]. صدرزاده افشار، دكتر سيد محسن، آيين دادرسي مدني و بازرگاني، ص 411.

[4].  هيئت تجديد نظر مركب از سه نفر از اشخاصي كه به تراضي طرفين انتخاب مي‌شدند و در صورت عدم تراضي به قرعه انتخاب مي‌شدند و حكم آنان نيز قطعي بود.

[5]. متين دفتري، احمد، آيين دادرسي مدني و بازرگاني، ج١، تهران، مجد، چاپ دوم، 1381، ، ص 89.

[6]. قانون مالك و مستاجر، مصوب 1339 با تصويب قانون روابط مالك و مستاجر 1356 لغو گرديده است.

[7]. مدني، سيد جلال‌الدين، آيين دادرسي مدني، ج 2 ص 168.

[8]. ماده 25 و 26 قانون مالك و مستاجر، مصوب 1339 و ماده 31 و 32 قانون روابط موجر و مستاجر (براي محلهاي كسب و پيشه) مصوب 1363.

[9]. هدايت نيا، فرج الله، پيشين، ص ۶٨.

[10]. همان، ص ١٩

[11]. اصل ١٣٩ قانون اساسي: « صلح‏ دعاوي‏ راجع به‏ اموال‏ عمومي‏ و دولتي‏ يا ارجاع‏ آن‏ به‏ داوري‏ در هر مورد، موكول‏ به‏ تصويب‏ هيأت‏ وزيران‏ است‏ و بايد به‏ اطلاع‏ مجلس‏ برسد. در مواردي‏ كه‏ طرف‏ دعوي‏ خارجي‏ باشد و در موارد مهم‏ داخلي‏ بايد به‏ تصويب‏ مجلس‏ نيز برسد. موارد مهم‏ را قانون‏ تعيين‏ مي‏ كند.»


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۲۱:۴۵ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

امروزه تشديد رقابت در حوزه هاي توليدي و خدماتي در سراسر دنيا مشاهده مي شود. افزايش رقابت در  همه حوزه ها كاملاً مشهود است و اين عامل حفظ مشتريان و افزايش وفاداري آن ها را در اين فضا روز به روز مشكل تر مي كند. بازاريابان در جستجوي راه ها و اطلاعاتي هستند تا از طريق آن مشتريان وفاداري براي خود ايجاد نمايند، چرا كه اين امر باعث كاهش هزينه هاي بازاريابي و عملياتي و افزايش سودآوري خواهد شد( آسل[1]،2001).

در هر سازمان ، چه توليدي، چه خدماتي ،مهم ترين عامل جهت حفظ و بقاي سازمان مشتريان مي باشند. اگر سازمان بتواند با جلب رضايت مشتريان به ايجاد وفاداري در آن ها موفق شود، مي تواند زمينه ي رشد و بقاي طولاني مدت خود را مهيا كند، كه اين كار مگر با مطالعه و برنامه ريزي مديريت امكان پذير نمي باشد، و مقدمه ي آن شناخت كامل از خواسته ي مشتريان است( خورشيدي و كاردگر،1388). در بازاريابي امروز، هزينه ي از دست دادن يك مشتري برابر است با از دست دادن منافع مربوط به خدماتي كه آن مشتري در طول عمر خود به آن نياز دارد.

در عصر جديد بازاريابي، هدف برقراري روابط بلندمدت و متقابل با گروه­هاي ذينفع و مهمتر از همه مشتري به گونه­اي است كه مشتريان بيشتري را حفظ و به اين ترتيب در بلندمدت منافعي حاصل    مي­شود كه در نتيجه، سهم بازار و سودآوري شركت­ها افزايش مي­يابد(عثمان و همكاران[2]، 2009، 250- 239). بنابراين لزوم توجه بر نيروي انساني و تامين نيازها و خواسته­هاي آن­ها اصل اول رقابت در عصر رقابتي امروز مي­باشد. تا زماني­كه نيازها و خواسته­هاي نيروي انساني سازمان(مشتريان دروني) تامين و برآورده نشود، كسب رضايت و وفاداري مشتريان بيروني امر غيرممكن خواهد بود. از مهمترين رويكردها كه مي­تواند به سازمان در اين راستا كمك كند، بازاريابي داخلي مي­باشد(هاگ و كاتر، 2000، 109- 124).

در اين فصل كه به مباني نظري و پيشينه تحقيق اختصاص دارد ابتدا به بررسي مفاهيم  بازاريابي داخلي، رضايت شغلي، تعهد سازماني، مشتري گرايي پرداخته مي­شود و سرانجام مروري بر تحقيقات مشابه­اي كه در ارتباط با موضوع در داخل و خارج از كشور انجام گرفته پرداخته است. هدف از اين فصل آشنايي با مفاهيم نظري و تاريخچه تحقيق خواهد بود.

1-Assel

[2] Osman, H, Hemmington, N & Bowie


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۱۹:۰۵ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد رشت

دانشكده علوم انساني

گروه آموزشي جغرا فيا

پايان نامه تحصيلي براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

رشته جغرافياي طبيعي    گرايش اقليم شناسي در برنامه ريزي محيطي

عنوان:

بررسي رابطه بين پراكندگي جغرافيايي بيماري ام اس و عناصر اقليمي دراستان گيلان

 استاد راهنما:

دكتر پرويز رضايي

براي رعايت حريم خصوصي نام نگارنده پايان نامه درج نمي شود

تكه هايي از متن پايان نامه به عنوان نمونه :

(ممكن است هنگام انتقال از فايل اصلي به داخل سايت بعضي متون به هم بريزد يا بعضي نمادها و اشكال درج نشود ولي در فايل دانلودي همه چيز مرتب و كامل است)

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

چكيده.......................................................................................................................... ۱

مقدمه........................................................................................................................... ۲

فصل اول - كليات تحقيق

۱-۱. بيان مسئله............................................................................................................ ۴

۱-۲. پرسش اصلي تحقيق(مسائله تحقيق)....................................................................... ۵

۱-۳. اهداف تحقيق....................................................................................................... ۵

۱-۴. فرضيه.................................................................................................................. ۵

۱-۵. هدف كاربردي ..................................................................................................... ۵

۱-۶. جنبه نوآوري......................................................................................................... ۵

۱-۷. نوع روش تحقيق.................................................................................................. ۶

۱-۷-۱. روش گردآوري اطلاعات.................................................................................. ۶

۱-۷-۲. ابزار گردآوري اطلاعات.................................................................................... ۶

۱-۷-۳. روش تجزيه و تحليل اطلاعات.......................................................................... ۶

۱-۸. محدوديت ها و موانع تحقيق.................................................................................. ۶

۱-۹. روش انجام تحقيق................................................................................................ ۷

فصل دوم - ادبيات تحقيق

۲-۱. تعريف MS ....................................................................................................... 9

۲-۲. رابطه عرض جغرافيايي با بيماري MS................................................................... 9

۲-۳. عناصر و عاملهاي اقليمي ...................................................................................... ۹

۲-۴. تابش آفتاب.......................................................................................................... ۱۰

۲-۴-۱. تابش خورشيدي –آفتاب................................................................................... ۱۰

۲-۴-۲. عوامل موثر در تابش خورشيدي ........................................................................ ۱۰

۲-۴-۳. مقدار انرژي تابش خورشيدي............................................................................. ۱۰

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

۲-۴-۴. فاصله خورشيد تا زمين...................................................................................... ۱۱

۲-۴-۵. ارتفاع خورشيد................................................................................................. ۱۱

۲-۵. عوامل موثر در دما................................................................................................. ۱۱

۲-۶. دماي هوا.............................................................................................................. ۱۱

۲-۷. رطوبت................................................................................................................ ۱۲

۲-۷-۱. رطوبت هوا....................................................................................................... ۱۲

۲-۸. سوابق تحقيق........................................................................................................ ۱۲

۲-۸-۱. سوابق تحقيق در ايران....................................................................................... ۱۳

۲-۸-۲. سوابق تحقيق در جهان...................................................................................... ۱۵

۲-۸-۳. پيشينه تحقيق در محدوده مطالعاتي..................................................................... ۱۷

فصل سوم - روش اجراي تحقيق

۳-۱. موقعيت جغرافيايي استان گيلان.............................................................................. ۱۹

۳-۲. داده هاي تحقيق.................................................................................................... ۲۱

۳-۳. روش اجراي تحقيق.............................................................................................. ۲۱

۳-۴. نحوه انجام كار...................................................................................................... ۲۲

۳-۴-۱. مرحله اول........................................................................................................ ۲۲

۳-۴-۲. مرحله دوم....................................................................................................... ۲۳

۳-۴-۳. مرحله سوم....................................................................................................... ۲۳

فصل چهارم - تجزيه و تحليل داده ها و يافته هاي تحقيق

۴-۱. انواع MS ........................................................................................................... 25

۴-۲-۱. عوامل ژنتيكي................................................................................................... ۲۵

۴-۲-۲. عوامل محيطي................................................................................................... ۲۵

۴-۳. چه كساني به MS مبتلا مي شوند........................................................................... ۲۶

۴-۴. علائم MS........................................................................................................... 26

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

۴-۵. برخي از علائم مشترك.......................................................................................... ۲۷

۴-۶. نور خورشيد و ويتامينD....................................................................................... 27

۴-۷. معرض نور خورشيد در دوران كودكي..................................................................... ۲۷

۴-۸. رابطه كشاورزان با شيوع بيماري MS..................................................................... 28

۴-۹. بررسي انواع بيماري ها در سطح استان.................................................................... ۲۸

۴-۱۰. بررسي اقليمي..................................................................................................... ۲۹

۴-۱۱. تحليل داده هاي تحقيق........................................................................................ ۳۴

۴-۱۱-۱. جنسيت.......................................................................................................... ۳۴

۴-۱۱-۲. محل تولد....................................................................................................... ۳۴

۴-۱۱-۳. محل زندگي................................................................................................... ۳۵

۴-۱۱-۵. تاهل.............................................................................................................. ۳۶

۴-۱۱-۶. سن................................................................................................................ ۳۶

۴-۱۱-۷. سطح سواد..................................................................................................... ۳۷

۴-۱۱-۸. رشته تحصيلي................................................................................................. ۳۸

۴-۱۱-۹. وضعيت اشتغال............................................................................................... ۳۸

۴-۱۱-۱۰. مدت زمان دوره بيماري................................................................................. ۳۹

۴-۱۱-۱۱. تاثير بيماري بر روي زندگي شخص................................................................ ۴۰

۴-۱۱-۱۲. ارتباط بيماري با فصل بهار............................................................................. ۴۰

۴-۱۱-۱۳. ارتباط بيماري با فصل تابستان........................................................................ ۴۳

۴-۱۱-۱۴. ارتباط بيماري با فصل پاييز............................................................................ ۴۵

شكل شماره ۴-۴. پهنه بندي ارتباط بيماران با فصل پاييز................................................... ۴۶

۴-۱۱-۱۵. ارتباط بيماري با فصل زمستان........................................................................ ۴۷

۴-۱۱-۱۶. ارتباط بيماري با گرما.................................................................................... ۴۹

۴-۱۱-۱۷. ارتباط بيماري با سرما.................................................................................... ۵۱

۴-۱۱-۱۸. ارتباط بيماري با رطوبت هوا.......................................................................... ۵۳

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

۴-۱۱-۱۹. ارتباط بيماري با باد....................................................................................... ۵۵

۴-۱۱-۲۰. ارتباط بيماري با تابش نور خورشيد................................................................ ۵۷

۴-۱۲. بررسي بيماران MS بر اساس جنسيت زن............................................................ ۵۹

۴-۱۳. بررسي بيماران MS بر اساس جنسيت مرد............................................................ ۶۱

۴-۱۴. پهنه بندي جمعيت بيماران در سطح استان............................................................. ۶۳

۴-۱۵. ضريب همبستگي عناصر اقليمي با بيماري............................................................. ۶۵

فصل پنجم - بحث، نتيجه گيري و پيشنهادات

۵-۱. بحث................................................................................................................... ۶۹

۵-۲. نتيجه گيري........................................................................................................... ۷۰

شكل ۵-۱. همپوشاني عناصر اقليمي استان گيلان.............................................................. ۷۱

۵-۲-۱. تفسير نقشه....................................................................................................... ۷۲

۵-۳. آزمون فرضيات..................................................................................................... ۷۲

۵-۴. پيشنهادات............................................................................................................ ۷۲

منابع و ماخذ................................................................................................................. ۷۳

پرسشنامه...................................................................................................................... ۷۵

چكيده

يكي­از بيماري­هاي قرن حاضر كه متاسفانه، جوانان خصوصاً دختران و زنان جوان به آن مبتلا مي­شوند بيماري (MS) مي­باشد كه هنوز از نظر پزشكان متخصص دنيا علت آن مشخص نيست و متاسفانه نظريات گوناگوني را عنوان مي­كنند كه پايه و اساس علمي درستي ندارد.

اين بيماري را اتوايميون يا ويروسي مي­نامند و دليل قانع كننده­اي هم براي آن ندارند و جالب­تر اينكه ويروسي بودن اين بيماري را يكي از دلائل مي­دانند در حاليكه هنوز براي خودشان هم اثبات نشده است ولي اينترفرون درماني را شروع مي­كنند و هزينه گزافي را به بيمار درمانده تحميل مي­كنند.

هدف از تحقيق حاضر شناخت ارتباط بين عناصر اقليمي دما، تابش و رطوبت با بيماري MS در سطح شهرستان­هاي استان گيلان است. داده­هاي تحقيق بر اساس پرسشنامه تنظيم شده، اطلاعات حاصل از مراكز درماني مربوطه و ايستگاههاي هواشناسي استان بدست آمده است. روش تحليل داده­ها به صورت توصيفي و با استفاده از نرم افزار SPSS و جهت تهيه نقشه­ پراكندگي بيماري­ها و عناصر اقليمي از نرم افزار GIS كمك گرفته شده است.

نتايج حاصل از تحقيق نشان مي دهد كه در منطقه مورد مطالعه بيماري در هر نقطه پراكنده شده و نتيجه آمار نشان دهنده اين بوده كه بيماري در زنان بيشترين گسترش را داشته و بر اساس نقشه هاي پهنه بندي عناصر اقليمي و همپوشاني عناصر نقش عنصر اقليمي نور خورشيد نسبت به عناصر ديگر نقش مهمتري داشته و اگر از دوران كودكي از تابش نور خورشيدي به درستي استفاده گردد در دوران بزرگسالي فرد كمتر دچار بيماري MS قرار مي گيرد.

واژگان كليدي: بيماري، عناصر اقليمي، پراكندگي بيماري، استان گيلان

مقدمه

زندگي افراد مبتلا به مولتيپل اسكلروزيس همواره چالش برانگيز بوده است. ام اس شايع‎ترين ناتواني عصبي- حسي پيشرونده در بالغين جوان است كه با ميلين زدايي سيستم عصبي مركزي مشخص مي شود.

اين بيماري مزمن و خود ايمني با انواعي از علائم و نشانه ها و دوره هاي غير قابل پيش بيني نظير اختلال در هماهنگي و تعادل بدن، گرفتگي عضلات، خستگي و. . . مشخص مي شود. در حال حاضر بيش از ۵/۲ ميليون نفر در سراسر جهان و بيش از ۵۰۰ هزار نفر در امريكا به بيماري ام اس مبتلا هستند. در ايران طبق گزارش انجمن ام اس ايران در سال ۸۹ نزديك به ۵۰ هزار بيمار مبتلا به ام اس وجود دارد. اين بيماري زنان را ۳-۲ برابر بيشتر از مردان درگير نموده و سن شايع بروز آن ۳۰-۲۰ سالگي است. بنابراين به نظر مي رسد كه زنان سنين باروري آسيب پذيرترين افراد در برابر اين بيماري باشند.

بيماران مبتلا به ام اس از كيفيت زندگي پايين تري نسبت به افراد سالم برخوردارند (Tepavcevic,2008)

آگاهي از انتشار جغرافيايي بيماريها براي برنامه ريزيهاي بهداشتي هر كشور لازم است تا مسئولين از موقعيت هر بيماري در كل جهان و مناطق مختلف كشور با خبر گردند و تدابير بهداشتي لازم براي ساكنين مناطق را در سياستگذاري هاي بهداشتي خود بگنجانند.

جغرافياي پزشكي كه به آن جغرافياي سلامت نيز اطلاق مي شود، پهنه اي جديد و مهم از تحقيقات سلامت است كه پيوندي بين جغرافيا و جنبه هاي جغرافيايي سلامت مي باشد. جغرافيايي پزشكي سلامت، اثرات محل و آب و هوا را بر روي سلامتي انسان ها مطالعه مي كند و هدف آن درك عوامل و متغيرهايي است كه بر سلامت جمعيت و افراد تاثير گذار مي باشد.

از آن جا كه انسان همواره در تماس مستقيم با محيط آب و هوايي است و اين امر سبب مي شود كه شيوه واكنش او در محيط جوي از لحاظ ارگانيسم مورد توجه قرار گيرد. از طرف ديگر روند روبه رشد تغييرات آب و هوايي و بالا رفتن دماي زمين، ممكن است باعث شود برخي بيماريها را در نواحي جغرافيايي تحت اثرشان، تغيير دهد. در واقع شرايط اقليمي و موانع طبيعي نظير اقيانوسها، از يك طرف و وابستگي بعضي از عوامل عفونت زا به ناقلين و مخازن خاص، از طرف ديگر باعث محدود شدن بعضي از بيماريها به مناطق خاصي از كره زمين گرديده است.

۱-۱. بيان مسئله

بدن هر يك از انسانها شبيه يك شهر است، هر يك از سلولهايي كه بدن ما را مي سازند به مثابه يكي از شهروندان اين شهرهستندكه وظيفه مشخصي دارند، نيروگاه برق و سيم كشي برق اين شهر چيزي نيست جز سيستم اعصاب مركزي كه شامل مغز و نخاع مي باشد، به كمك رشته هاي ظريف اعصاب كه تمام اجزاي بدن را به مغز و نخاع ارتباط ميدهند در واقع سيم كشي ارتباطي بدن ماست.

درون اين سيم كشي ها هم جريان برق جاري است، البته با شدتي بسيار ضعيفتر از آنكه ما را دچار برق گرفتگي كند، رشته عصبي درست مانند يك سيم برق بوسيله يك ماده پوششي محافظت مي شود.

اين ماده پوششي كه ميلين نام دارد فقط يك عايق يا حفاظ براي خود رشته نيست بلكه كمك مي كند پيام الكتريكي با سرعتي چندين برابر منتقل شود همين ميلين يكي از بازيگران اصلي MS است. در بدن ما وقتي كه به دلايلي گلبولهاي سفيد اشتباها به ميلين به جاي يك عامل بيگانه حمله كردند بيماري MS آغاز مي‎شود.

اين بيماري سيستم اعصاب مركزي را در قسمت هاي مختلف درگير مي كند به نحوي كه ميلين پوشش رشته هاي عصبي مورد حمله گلبول هاي سفيد بدن فرد قرار مي گيرد.

بررسي محققان نشان داده پنج عامل در بروز اين بيماري موثر است كه عبارتند از:ژنتيك، پراكندگي جغرافيايي و محيط(نظير آلاينده هاي زندگي شهر نشيني)، استرس، عوامل ايمونولوژيكي، ميكربهاو ويروسها.

تحقيقات نشان داده با دور شدن از خط استوا اين بيماري شيوع بيشتري پيدا مي كند به نحوي كه در مناطق سرد خيز با در صد بيشتري از بيماري روبه رو مي شويم. يكي از دلايل اين مسئله را كمبود ويتامين D در مناطق سرد خيز ذكر مي كنند، مثلادر شمال اروپا MS شايع تر از جنوب اروپااست، به دليل آنكه در اين نواحي نور آفتاب كمتر است و كمبود ويتامين D شايعتر است، در كشورهاي آسيايي نظير ژاپن، هند و خاور دور بروز MS كمتر بوده و بر عكس در ايران رو به افزايش است.

بيماري مولتيپل اسكلروزMS ) (شايع ترين بيماري ناتوان كننده عصبي مي باشد. بررسي توزيع جغرافيايي بيماري مولتيپل اسكلروز و بروز بيماري در بخش هاي مختلف دنيا متفاوت است كه به سه منطقه۱)با شيوع كم، ۲)با شيوع متوسط، ۳)با شيوع بالا طبقه بندي شده است. در مطالعه   توسط Mohamad Abedini و همكارانش در سال ۲۰۰۸ درمازندران انجام شد، شيوع بيماريMS در ايران جزء مناطق با شيوع متوسط
(Medium prevalence ) برابر با ۱/۲۰ در هر ۱۰۰۰۰۰نفر گزارش شده است. با توجه به افزايش شيوع بيماري Ms در ايران طبق مطالعات اخير، گرفتاري طيف سني جوان به اين بيماري ناتوان كننده سيستم عصبي مركزي و متحمل شدن بار اقتصادي و رواني زياد بر بيماران مبتلا (با توجه به سير پيشرونده و ناتوان كننده بيماري)و همچنين صرف هزينه هاي بالا جهت اقدامات درماني و باز تواني در اين بيماران، بررسي عوامل خطر قابل پيشگيري حائز اهميت مي باشد(عزيزي و همكاران، ۱۳۸۳، ص۱۸).

۱-۲. پرسش اصلي تحقيق(مسائله تحقيق)

كدام عنصر اقليمي بر روي بيماري ام اس تاثير بيشتر دارد ؟

۱-۳. اهداف تحقيق

-بررسي وضعيت بيماري ام اس در استان گيلان

-بررسي عناصر اقليمي موثر بر بيماري

-ارائه راهكارهايي جهت جلوگيري از بيماري

۱-۴. فرضيه

-به نظر مي رسد عناصر اقليمي بر بيماري ام اس تاثير دارند.

-از بين عناصر اقليمي تابش و دما و رطوبت بر بيماري تاثير گذار است.

۱-۵. هدف كاربردي

هدف تحقيق پيدا كردن رابطه عناصر اقليمي و پراكندگي جغرافيايي بيماري ام اس در سطح استان گيلان بوده كه پس از بررسي هاي انجام شده اين پژوهش مي تواند در مراكز تحقيقات ام اس، انجمن بيماران ام اس، مبتلايان به بيماري ام اس و دانشگاه هاي علوم پزشكي مورد استفاده و بررسي قرار گيرد.

۱-۶. جنبه نوآوري

در رابطه با تأثير اقليم بر روي سلامت و بيماري مطالعات متعددي صورت گرفته است. اما تا كنون در خصوص تأثير عناصر اقليمي بر روي بيماري ام اس مطالعاتي انجام نگرفته و اين تحقيق براي اولين بار است كه در اين خصوص صورت مي‎گيرد.

۱-۷. نوع روش تحقيق

در اين تحقيق از زوش توصيفي تحليلي و با رويكرد ذيل انجام گرفته است اين پژوهش تاثير اقليمي بر روي بيماري MS بوده. دليل اصلي انتخاب اين روش شناسي عناصر اقليمي و بيشترين تاثيري را كه عنصر بر روي بيماري مي گذارد مي خواهيم بررسي كنيم.

۱-۷-۱. روش گردآوري اطلاعات

هر يك از روشهاي گردآوري اطلاعات ابزار مخصوص خود را دارد. لذا در اين تحقيق به صورت كتابخانه‎اي، اسنادي و مراجعه به سايتهاي كامپيوتري و استفاده از نقشه هاي پهنه ندي و همپوشاني جهت شناسايي تاثير عناصر اقليمي از مهمترين ابزار تحقيق مي باشد.

۱-۷-۲. ابزار گردآوري اطلاعات       

ابزار گردآوري اطلاعات (فيش، جدول، نمونه برداري، و بانكهاي اطلاعاتي و شبكه هاي كامپيوتري و ماهواره اي )

۱-۷-۳. روش تجزيه و تحليل اطلاعات

براي تجزيه وتحليل اطلاعات از نرم افزار SPSS استفاده شده و براي تهيه نقشه هاي پهنه بندي و همپوشاني از نرم افزار GIS استفاده كرديم كه در رابطه با تحقيق مورد نظر از روشهاي توصيفي وتحليلي استفاده مي شود.

۱-۸. محدوديت ها و موانع تحقيق

با توجه به اينكه اين موضوع براي اولين بار در سطح كشور و استان كار شده است؛ داراي محدوديتهايي بوده كه پژوهشگر را با مشكل مواجه مي كند كه به برخي از آنها اشاره مي كنيم:

 • وجود اطلاعات كم در مورد بيماري MS در ارتباط با عناصر اقليمي.

۲-نبود آمار دقيق و جزء به جزء در مورد بيماران.

 • نداشتن اطلاعات دقيق بيماران در ارتباط با تاثير اقليم بر روي بيماري.

۱-۹. روش انجام تحقيق

با توجه كه اطلاعات اندك بوده و بيشتر تحققيات انجام شده تاثيرات اقليمي در مورد بيماري هاي ديگر به غير از MS بوده تنها روش براي رسيدن به اهداف تحقيق تهيه پرسشنامه و نقشه هاي GIS در سطح استان بوده. كه پس از خروجي گرفتن از نقشه در ارتباط با عناصر اقليمي تاثير هر عنصر را در سطح استان بررسي كرده و در نهايت به همپوشاني عناصر اقليمي پرداخته تا بتوانيم تاثير مهمترين را بر منطقه مورد نظر بررسي كنيم.

. تعريف MS

اين بيماري مختص اعصاب مركزي بوده ( مغز و نخاع ) و ايجاد لكه هاي سفيد يا پلاكهاي متعددي در مغز مي كند.

۲-۲. رابطه عرض جغرافيايي با بيماري MS

عوامل جغرافيايي - بروز و شيوع ام اس از لحاظ جغرافيايي متفاوت است. مناطقي با فراواني بالا در جهان (با شيوع ۶۰ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر يا بيشتر) شامل تمام اروپا (از جمله روسيه)، جنوب كانادا، ايالات متحده شمالي، زلاند نو و جنوب شرقي استراليا مي باشد. در بسياري از اين مناطق شيوع بيش از ۱۰۰نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است ; بالاترين ميزان گزارش شده ۳۰۰ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ در جزاير Orkney است. در ايالات متحده آمريكا، شيوع ۱۰۰ نفر در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر (۰. ۱ درصد) براي تعداد ۲۵۰۰۰۰ فرد مبتلا به ام اس است. اين ناسازگاري جغرافيايي ممكن است تا حدي بر اساس اختلافات نژادي، جمعيتهاي سفيد پوست توضيح داده شود، به ويژه افرادي ازاروپاي شمالي به نظر مي رسند كه مستعدترين افراد هستند و افرادي با اصليت آسيايي، آفريقايي، ويا هندي آمريكايي كمترين خطررا دارند و بقيه افراد متوسط هستند.

همچنين يك باور گسترده از رابطه ميان عرض جغرافيايي و ام اس، با خطر افزايش ابتلا به ام اس از جنوب به شمال وجود دارد. براي مثال در يك تحليل از مطالعه سلامت پرستاران نسبت سرعت تنظيم شده براي ايالات متحده شمالي۳. ۵ و براي رديف وسط نسبت به رديف هاي جنوبي ۲. ۷ بود (اسلامي، ۱۳۷۴، ص۲).

تصورمي شود افراد مهاجرازمنطقه با خطر بالا به منطقه با كم خطر پس از سن بلوغ خطر سابق خود را با خودشان دارند، در حالي كه كساني كه در دوران كودكي مهاجرت كرده اند به نظر مي رسد كه خطري مرتبط با منطقه جديدي دارند كه به آن مهاجرت كرده اند.

با اين حال، انجمن جهاني بين عرض جغرافيايي و خطر ابتلا به ام اس بر اساس يافته هايي از يك بررسي سيستماتيك و متا آناليز مطالعات اپيدميولوژيكي ام اس با چالش هايي مواجه مي باشد.

قرار گرفتن در معرض نور خورشيد بيشتر بين سنين ۱۵-۶ ( به طور متوسط ​​ ۲ تا ۳ ساعت يا بيشتر در روز در تابستان در آخر هفته ها يا تعطيلات) با كاهش خطر ام اس مرتبط است.

۲-۳. عناصر و عاملهاي اقليمي

در بررسي و مطالعه دانسته هاي اقليمي بايد بين عنصر و عامل اقليمي تفاوت قايل شويم. دما، رطوبت، فشار و تابش خورشيد، هر كدام يك عنصر اقليمي تلقي مي شود. تلفيق و آميزه اي از اين عناصر را كه معرف يك حالت فيزيكي معين در اتمسر است مانندگرما، بارش و ابرناكي، نيز يك عنصر اقليمي در نظر مي گيرند. اما عامل اقليمي عاملي است از قبيل ارتفاع، جهت و پوشش كه به نحوي در فضاي مورد مطالعه تاثير داشته باشد.

گاهي يك عنصر اقليمي مي­تواند عاملي براي عنصر ديگر باشد­؛ مثلا دما براي رطوبت، رطوبت براي ابرناكي و ابرناكي براي تابش، عنصر اقليمي به شمار مي­آيند. تشخيص كيفيت واقعي عوامل و عناصر ياد شده در سنجش يا ديده­باني، به هدف بررسي و شيوه مطالعه بستگي دارد (كاوياني­و عليجاني، ۱۳۸۳، ص۲۷).

۲-۴. تابش آفتاب

آفتاب پرتويي الكترومغناطيسي است كه از خورشيد ساطع مي شود. با اينكه حداكثر شدت تابش آفتاب در قسمت پرتو قابل رويت است ولي بيش از نيمي از انرژي حرارتي خورشيد مربوط به پرتو فروقرمز است.

ابرها مقدار زيادي از پرتو خورشيد را به فضاي خارجي اتمسفر منعكس مي كتتد ؛ ولي بقيه آن به سمت زمين منتنشر مي شود كه باعث گرم شدن طبيعي زمين مي­شود.

۲-۴-۱. تابش خورشيدي آفتاب

تابش خورشيدي منبع اصلي انرژي سياره زمين و عامل اصلي كنترل حيات و آب و هوا در سطح زمين به شمار مي­رود. انرژي خورشيد، با كنترل حرارت سطح زمين پراكندگي زمان و مكاني رطوبت و فشار را نيز تعيين مي كند. بنابراين، بررسي همه جانبه آن براي درك آب و هواي كره زمين ضروري است(كاوياني و عليجاني، ۱۳۸۳، ص ۵۷).

۲-۴-۲. عوامل موثر در تابش خورشيدي

مقدار كل انرژي خورشيدي كه در مدتي معيني، به يك سطح مشخص مي رسد تحت تاثير چهار عامل تغيير مي كند كه عبارتند از مقدار انرژي تابشي گسيل شده از خورشيد، فاصله خورشيد تا زمين، ارتفاع خورشيد (يا زاويه تابش خورشيد) و سرانجام، مدت تابش(كاوياني و عليجاني، ۱۳۸۳، ص ۶۱).

۲-۴-۳. مقدار انرژي تابش خورشيدي

در نتيجه فعاليت­هاي دوره­اي معين، لكه­هاي تيره رنگي بر سطح خورشيد ظاهر مي شود و پرتوافكني آن را هرچند ناچيز، تغيير مي دهد. لكه هاي خورشيدي اصولا هر ۱۱ سال يك بار ظاهر مي شود و در نتيجه، ارسال انرژي تابشي خورشيد نيز دستخوش تغيير قرار مي گيرد (كاوياني و عليجاني، ۱۳۸۳، ص ۶۲).

۲-۴-۴. فاصله خورشيد تا زمين

زمين در گردش انتقالي خود به دور خورشيد، مداري بيضي شكل را مي­پيمايد كه خورشيد در يكي از كانونهاي آن قرار دارد(كاوياني و عليجاني، ۱۳۸۳، ص ۶۲).

۲-۴-۵. ارتفاع خورشيد

ارتفاع خورشيد شدت انرژي تابشي رسيده به واحد سطح را مشخص مي كند. هر قدر ارتفاع خورشيد بيشتر باشد، امواج تابش عمود تر مي تابند و مساحت كمتري در معرض تابش قرار مي گيرد؛ بنابراين، دماي توليد شده در واحد سطح بالا مي رود. عوامل مهم در تعيين ارتفاع خورشيد در يك محل عبارتند از: عرض جغرافيايي محل، فصل سال و ساعت روز(كاوياني و عليجاني، ۱۳۸۳، ص ۶۳).

تعداد صفحه :۹۱

قيمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لينك دانلود فايل در اختيار شما قرار مي گيرد

و در ضمن فايل خريداري شده به ايميل شما ارسال مي شود.

پشتيباني سايت :        ****       serderehi@gmail.com


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۱۴:۱۲ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد اراك

دانشكده مديريت، گروه حسابداري

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

گرايش: حسابداري

عنوان:

بررسي رابطه نقد شوندگي و ساختار سرمايه در شركتهاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار ايران

براي رعايت حريم خصوصي اسامي استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمي شود

تكه هايي از متن به عنوان نمونه :
(ممكن است هنگام انتقال از فايل اصلي به داخل سايت بعضي متون به هم بريزد يا بعضي نمادها و اشكال درج نشود ولي در فايل دانلودي همه چيز مرتب و كامل است)
چكيده:
يكي از مباحثي كه در ادبيات مالي مورد تحقيق و بحث و بررسي قرار گرفته است بررسي رابطه بين اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش سهام به عنوان معيار نقدشوندگي سهام و ساختار سرمايه مي باشد در اين تحقيق اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش سهام به عنوان متغير مستقل واهرم مالي به عنوان وابسته و شاخص نرخ بدهي، هزينه تحقيق و توسعه/ارزش دفتري دارايي،هزينه استهلاك/ ارزش دفتري دارايي، ارزش بازار دارايي/ ارزش دفتري دارايي ، سودآوري، ميانگين قيمت سهام واندازه شركت به عنوان متغير كنترل در نظر گرفته شد در راستاي اين هدف ۱۹۶ شركت از جامعه آماري كه اطلاعات مورد نياز براي دوره ۷ساله مورد تحقيق ۸۱-۸۷ در مورد آنها قابل دسترس بود انتخاب گرديد براي آزمون فرضيه تحقيق از روش داده هاي تركيبي (مدل اثر ثابت) به روش پنل استفاده شده است. يافته هاي تحقيق نشان داد كه ارتباط مثبت و بي معني بين ميزان نقدشوندگي سهام و ساختار سرمايه شركت ها وجود دارد وهمچنين سودآوري و ارزش بازار دارايي/ ارزش دفتري دارايي بر اين رابطه موثر است و نتايج اين تحقيق ميتواند مديران شركتهاي پذيرفته شده در بورس را جهت تصميم گيري در رابطه با ساختار سرمايه بهينه ياري رساند.
واژه گان كليدي:نقدشوندگي،شكاف پيشنهاد قيمتي بين خريد و فروش،ساختار سرمايه
مقدمه:
مطالعات بر روي شاخص هاي نقدشوندگي در اوايل قرن ۲۰ ميلادي شروع شد از همان ابتدا اين عامل توجه بازارهاي مالي را جلب كرد دارايي نقد شونده تلقي مي شود كه در زمان كوتاه بدون ايجاد ضرر معامله شود منظور از نقدشوندگي صرفاً سهولت در خريد و فروش دارايي مورد نظر و سرعت تبديل سرمايه گذاري يا دارايي ها به وجه نقد است(خرمدين و يحيي زاده فر ،۱۳۸۷، ۱۰۲) از عوامل مربوط به نقدشوندگي بازار سهام مي توان به اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش سهام اشاره كرد كه به عنوان مهمترين عامل تاثيرگذار بر نقدشوندگي معرفي شده( فانگ و همكاران [۱]،۲۰۰۹، ۵) چن و همكاران [۲] (۲۰۰۷) به طوري كه ميزان اين شكاف تا حدود زيادي ميزان نقدشوندگي را تعيين مي كند قيمتي را كه يك معامله گربراي خريد اوراق بهادار پيشنهاد مي كند را قيمت پيشنهادي خريد و قيمتي كه براي فروش اوراق بهادار پيشنهاد مي شود را قيمت پيشنهادي فروش اوراق بهادار مي گويند اختلاف بين اين دو قيمت پيشنهادي نيز اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش اوراق بهادار ناميده مي شود. نقدشوندگي از طريق مبادلات سهام ، هزينه معاملات سرمايه اي را كمتر كرده و شكاف پيشنهاد قيمتي خريدار و فروشنده را باريكتر مي نمايد عليرغم وجود اين رابطه، محققين بر جهت تاثير نقدشوندگي و عوامل مربوط به آن برساختار سرمايه شركت ابهام دارند.
نظام ساختارسرمايه شركتها به دنبال استقرار چارچوبي مدون و مكانيزم هاي مناسب براي برقراري رابطه اي متعادل ميان منابع تامين مالي جهت اجراي پروژه هاي خود مي باشند.تا ثروت سهامداران را به حداكثر برسانند. بنابراين بررسي عوامل موثر بر ساختار سرمايه از اهميت خاصي برخوردار است.
۱-۱ مقدمه
سرمايه گذاران در پي آنند تا در اقلامي از دارايي هاي ممكن سرمايه گذاري كنند كه مشخصات زير را دارا باشند ۱-بيشترين بازده ۲-كمترين ريسك ۳- بيشترين قدرت نقدشوندگي
قدرت نقدشوندگي به معناي پر معامله بودن آن در بازار معاملات بورس مي باشد به طوري كه آميهود[۳] (۲۰۰۲) قدرت نقدشوندگي را به عنوان شاخصي همانند شاخص ريسك معرفي كرده است و بيان مي دارد هرچه قابليت نقدشوندگي يك سهم كمتر باشد آن سهم براي سرمايه گذاران جذابيت كمتري خواهد داشت مگر آنكه بازده بيشتري عايد دارنده آن كند (يحيي زاده فر و خرمدين ،۱۳۸۷، ۱۰۲). هدف از سرمايه گذاري قبل از هر چيزي افزايش ارزش و يا حداقل حفاظت از دارايي مالي است لذا به نظر مي رسد ارزيابي عملكرد پرتفوي براي سرمايه گذاران از لحاظ نقدشوندگي مهم است خواه يك فرد به صورت انفرادي پرتفوي خود را بررسي نمايد و يا اينكه پرتفوي يك شركت سرمايه گذاري را بررسي كند.
يكي از روش هايي كه براي به حداكثر رساندن ثروت سهامداران به كار گرفته مي شود گزينش مناسب از منابع اصلي تامين مالي است كه در آن تركيب منابع مالي با خصوصياتي همچون هزينه سرمايه اندك و نرخ بازده بيشتري را تحصيل كند، ساختار سرمايه اي كه ارزش شركت را افزايش دهد يا هزينه كلي سرمايه را به حداقل رساند ساختار سرمايه بهينه شركت است و اين ساختار سرمايه بهينه تركيبي از بدهي و سهام است و در مواقعي كه سهام از نقدشوندگي بالا برخوردار است هزينه حقوق صاحبان سهام كاهش پيدا مي كند و شركتهايي كه نقدشوندگي سهامشان بالاست تمايل دارند كه اهرم مالي پايين تري داشته باشند (ساندرا مرتال ومارك ليپسون[۴]، ۲۰۰۹،۶۱۱) در فضا ساختار سرمايه(به خصوص در موارد عدم تقارن اطلاعاتي) ترجيح داده مي شود كه تامين مالي از منابع داخلي صورت گيرد و نسبتا تامين ماليشان از طريق سهام انجام مي گيرد.
تعداد صفحه :۱۰۲
قيمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

----

پشتيباني سايت :               serderehi@gmail.com

در صورتي كه مشكلي با پرداخت آنلاين داريد مي توانيد مبلغ مورد نظر براي هر فايل را كارت به كارت كرده و فايل درخواستي و اطلاعات واريز را به ايميل ما ارسال كنيد تا فايل را از طريق ايميل دريافت كنيد.

***  **** ***


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۱۱:۲۹ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]

دانشكدۀ علوم انساني و حقوق

 

پايان نامه براي دريافت درجۀ كارشناسي ارشد در رشتۀ حقوق

گرايش خصوصي

 

عنوان:

بررسي مسئوليت مدني ناشي از جبران خسارت وسائل نقليه موتوري زميني

 

استاد راهنما :

جناب آقاي دكتر  

 

تابستان ۱۳۹۳

براي رعايت حريم خصوصي نام نگارنده پايان نامه درج نمي شود

(در فايل دانلودي نام نويسنده موجود است)

تكه هايي از متن پايان نامه به عنوان نمونه :

فهرست مطالب

عنوان                     صفحه

چكيده

مقدمه

فصل اول-كليات و مفاهيم.

بخش اول-كليات راجع به مسئوليت مدني.

مبحث اول-تعريف لغوي مسئوليت.

مبحث دوم-مفهوم مسئوليت مدني.

مبحث سوم- خاستگاه تاريخي مسئوليت مدني.

مبحث چهارم- مباني نظري مسئوليت مدني.

گفتار اول-نظريه تقصير.

بند اول- تقصير مدني.

بند دوم-تقصير كيفري.

گفتار دوم- نظريه مسئوليت بدون تقصير.

گفتار سوم- مباني فقهي مسئوليت مدني..

بند اول- اتلاف.

بند دوم-تسبيب.

بند سوم- تسبيب در رويه قضايي.

بند چهارم-  لاضرر.

بند پنجم- قاعده من له غرم فعليه الغرم.

بخش دوم-تعاريف و مفاهيم راجع به وسائل نقليه.

مبحث اول-مفهوم وسيله نقليه.

مبحث دوم-مفهوم وسائل موتوري.

مبحث سوم-تاريخچه مربوط به وسيله نقليه موتوري زميني.

بخش سوم-تصادم و شرايط آن.

مبحث اول-ماهيت حقوقي تصادم.

مبحث دوم-نقش وسيله نقليه در ايجاد خسارت.

مبحث سوم-ميزان مسئوليت متصادمين.

مبحث چهارم- شرايط تصادم.

مبحث پنجم-مقايسه تصادم با حوادث مشابه.

بخش چهارم-مفهوم شناسي دارنده وسيله نقليه.

مبحث اول-مالك وسيله نقليه.

گفتار اول-تعريف مالكيت.

بند اول-مالك رسمي.

بند دوم-مالك عادي.

فصل دوم-بررسي مباني مسئوليت دارندگان وسائل نقليه موتوري زميني.

بخش اول- تعريف و مفهوم مباني.

بخش دوم-فرض تقصير.

مبحث اول-نقش تقصير در حوادث رانندگي.

مبحث دوم-تصادم بدون تقصير.

مبحث سوم-تصادم در نتيجه تقصير يكي از دو راننده.

مبحث چهارم-تصادم در نتيجه تقصير هر دو طرف.

بخش سوم-كاربرد قاعده تسبيب در حوادث رانندگي.

مبحث اول-انتساب در تسبيب.

مبحث دوم-نظريه ايجاد خطر.

بخش چهارم-مبناي مسئوليت از منظر قانون موضوعه.

مبحث اول-مبناي مسئوليت در قانون مسئوليت مدني.

گفتار اول-قانون مدني.

گفتار دوم-مبناي مسئوليت در قواعد خاص.

گفتار سوم-مبناي مسئوليت  از قانون مسئوليت مدني تا قانون ۱۳۴۷.

مبحث دوم-مبناي مسئوليت  از قانون مجازات اسلامي تا اصلاحيه ۱۳۸۷ قانون بيمه اجباري..

گفتار اول-قانون حمايت از مصرف كنندگان خودرو.

گفتار دوم-اوصاف و احكام مسئوليت دارنده.

گفتار سوم-مبناي مسئوليت ناشي از توليد و عرضه و تعمير.

فصل سوم -اركان مسئوليت دارندگان وسائل نقليه موتوري زميني.

بخش اول-فعل زيانبار.

مبحث اول-ضرر.

مبحث دوم-شرايط ضرر قابل جبران.

گفتار اول-مسلم بودن.

گفتار دوم-مستقيم بودن.

گفتار سوم-قابل پيش بيني بودن ضرر.

بخش دوم-پرداخت خسارت.

مبحث اول-رويه قضايي در مورد پرداخت خسارت.

مبحث دوم-افزايش نقش دولت (ترميم نقص نظريه تقصير در خصوص وسائل نقليه موتوري زميني).

گفتار اول-استفاده از سازوكار بيمه.

گفتار دوم-بيمه مسئوليت...

گفتار سوم-الزام به قبول تعهدات...

بخش سوم-قلمرو اجراي قانون بيمه اجباري.

مبحث اول-مفهوم  دارنده.

گفتار اول- مفهوم عمومي دارنده.

گفتار دوم- دارنده در رويه قضايي.

بخش چهارم-تاثير عوامل بيروني در رابطه سببيت و مسئوليت دارنده.

مبحث اول-قوه قاهره.

مبحث دوم- قوه قاهره از منظر رويه قضايي..

مبحث سوم-نقش قوه قاهره  در نفي مسووليت.

مبحث چهارم-موضع قانونگذار نسبت به قوه قاهره.

مبحث پنجم-برتري نسبي قانون بر قرارداد.

نتيجه گيري و پيشنهاد ها.

فهرست منابع و ماخذ.

 

فهرست علائم اختصاري

قانون اصلاحي بيمه اجباري مسئوليت ق.ا.ب.ا.م

قانون ايمني راه ها و راه آهن ق.ا.ر.و.ر.

قانون آيين دادرسي كيفري ق.آ.د.ك

قانون آيين دادرسي مدني ق.آ.د.م

قانون بيمه اجباري دارندگان وسائل نقليه موتوري زميني ق.م.م.د.و

قانون ديات ق.د.

قانون مجازات اسلامي ق.م.ا

قانون مدني  ق.م

قانون مسئوليت مدني. ق.م.م.

 

چكيده

مسئوليت ناشي از تصادم وسيله نقليه موتوري زميني با تاكيد بر قانون بيمه اجباري وسائل نقليه موتوري زميني اصلاحيه  ۱۳۸۷ موضوعي است كه در اين پايان نامه مورد تحليل و ارزيابي قرار گرفته است. از اين رو نگارنده با تبيين توصيفي و تحليلي موضوع درصدد بررسي اين موضوع از حيث قانون و رويه قضايي است. با توجه به آنكه بيشتر نظام هاي مهم حقوقي مسئوليت مدني ناشي از وسائل نقليه موتوري زميني را به موجب قوانين خاص و مبتني بر نظريه خطر دانسته اند نظام حقوقي ايران نيز تقريبا از نيم قرن گذشته تا به امروز شاهد تحولاتي در اين زمينه بوده است. بيشتر اين تحولات در راستاي جبران خسارت هاي عمومي از شهرونداني است كه در معرض تهديد هاي مكانيكي ناشي از اين وسائل قرار گرفته اند. با توجه به آنكه نظريه تقصير به تنهايي نمي تواند پاسخگوي نيازهاي جامعه صنعتي باشد بيشتر گرايش ها به سمت نظريه خطر پيش رفته است. در اين پايان نامه با روش توصفي تحليلي درصدد تبيين اين موضوع در حقوق ايران خواهيم بود. از سوي ديگر با ورود همگاني و اجباري شدن بيمه برخي سخن از حذف مسئوليت مدني رانده اند كه در جاي خود قابل تامل مي باشد. در هر صورت توسعه سازوكارهاي جبران خسارت در پرتو قوانين مدرن و انسان مدار مي تواند سرآغاز حركت به سوي يك نظام پاسخگو در زمينه مسئوليت مدني در رابطه با خطرات ناشي از وسائل نقليه موتوري زميني باشد. در اين پايان نامه تاكيد نگارنده در مجموع بر شفاف سازي هر چه بيشتر اين سازوكارها بوده است.

واژگان كليدي: وسائل نقليه، مسئوليت مدني، جبران خسارت، تقصير، خطر

 

 

مقدمه

۱-بيان مسئله

هدف از مسئوليت مدني، جبران خسارت زيان ديده است نه مجازات شخص مسئول، متأسفانه در حقوق ايران، قواعد مسئوليت مدني، نه تنها متناسب با فعاليتهاي جامعه ي ماشيني و تحولات روابط اجتماعي نبوده بلكه اصولا رويه ي قضايي در برخورد با مسائل مسئوليت مدني، چنان عمل مي كند كه گويا قانون مسئوليت مدني، قانوني منسوخ يا حداقل متروك است در حالي كه در اكثر كشورهاي پيشرفته، اهميت عملي قواعد مسئوليت مدني بيش از پيش آشكار شده و قانونگذاري در اين كشورها به ياري رويه قضايي و عقايد علماي حقوق در تدوين  مقررات پويا و نوين گامهاي بلندي برداشتهاند.

در ابتدا نظام حاكم بر مسئوليت مدني ناشي از اين وسايل تابع قواعد سنتي اثبات تقصير بود و پيچيدگي خاصي نداشت؛ اما رشد روزافزون اين وسائل و استفاده بي رويه از آنها موجب بروز حوادث پيچيده اي شد كه قواعد سنتي پاسخگوي آنها نبود. توسل به قواعد سنتي موجب عدم امكان اثبات تقصير و بدون جبران ماندن بسياري از خسارات زيان ديدگان مي شد. همين امر نظام هاي مختلف را به فكر چاره اي تازه سوق داد. در اين راستا برخي كشورها به نفع قربانيان اين حوادث براي دارندگان وسائل نقليه مسئوليت خاص ايجاد كردند و برخي نيز با روي آوردن به مسئوليت جمعي با حمايتهاي مالي ويژه خصوصاً بيمه اجباري، جبران خسارت زيان ديدگان راتضمين نموده اند. اما نيازهاي مشترك موجب شد اين نظام ها با وجود تفاوتهايي كه در شيوه و مباني مسئوليت با هم دارند به راه حل هاي چنان يكساني برسند كه حقوقدانان هر يك از آنها را از مطالعه كتابهاي حقوقي نظام ديگر احساس بيگانگي نكنند.

همچنين باتوجه به اينكه امروزه وسايل نقيله ي موتوري زميني در حمل و نقل نقش عمده اي داشته و روز به روز گسترش مييابد و به موازات اين گسترش تصادفات ناشي از آن رو به افزايش است و منجر به خسارات هنگفت مالي و جاني ميگردد، از اين رو بخش عمده از دعاوي مطالبه خسارت و دعاوي كيفري مربوط به حوادث ناشي از وسائط نقليه بوده و آراء صادره توسط مراجع قضايي مبتني بر نظريات كارشناسان تصادفات راهنمايي و رانندگي ميباشد، لذا تجزيه و تحليل سوانح رانندگي از نظر حقوقي به انضمام اطلاعات فني و كارشناسي به كارشناسان امكان ارائه نظريات دقيق و منطبق با مباني قانوني، مسئوليت را فراهم آورده و مانع اعمال سلايق شخصي مي گردد. مسئوليت در سوانح رانندگي به دو دسته كيفري و مدني تقسيم مي گردد. مقررات مسئوليت كيفري در اين مورد در قانون مجازات اسلامي تحت عنوان جرائم ناشي از تخلفات رانندگي (مواد ۷۱۴ الي ۷۲۵) پيش بيني و تصويب گرديده است ولي تاكنون مقرراتي واحد تحت عنوان مسئوليت مدني ناشي از تصادفات رانندگي وضع نگردديده است. هر چند در اين مورد، موادي به صورت پراكنده  در قوانين مختلف از جمله، بيمه ي اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري زميني در مقابل شخص ثالث، قانون مدني، قانون مجازات اسلامي، قانون ايمني راهها و راهآهن و قانون نحوه رسيدگي به تخلفات و اخذ جرايم وجود دارد. لذا براي بررسي و مطالعه مسئوليت مدني در اين زمينه بايد از قواعد عمومي مسئوليت كمك گرفت. با توجه به اينكه برقراري و ايجاد نظامي عادلانه و منطقي حاكم، بر مسئوليت مدني در اين مورد مي تواند در اصلاح رفتار رانندگان و نهادهاي مسئول و كليه اشخاص مرتبط تأثير زيادي داشته و نقش بازدارنده ايفا نمايد و از به هدر رفتن سرمايههاي انساني و مالي كشور جلوگيري نمايد. اين نظم منطقي صرفا از راه تعيين و تفسير صحيح ضوابط و معيارهاي قانوني و پيشنهادات اصلاحي مقدور و ممكن ميباشد. همچنين لازم است مقررات حقوقي در خصوص تعيين روابط ايجاد كننده خسارت و زيانديده در اين مورد بيش از پيش متحول گردد و حقوقدانان نيز به دنبال راه حلهاي جامع، پيشگيرانه و منصفانه براي تعيين مسئوليت مدني ناشي از حوادث رانندگي باشند.

۲-اهداف تحقيق

اهداف اين پژوهش را مي توان به دو دسته اهداف عملي و نظري تقسيم بندي كرد. از حيث نظري توسعه علمي موضوع هدف اصلي آن است و از حيث عملي بررسي مسئوليت مدني جبران خسارت در مورد واسائل نقليه موتوري زميني مد نظر مي باشد. با توجه به مراتب فوق و نقشي كه وسائل نقليه موتوري زميني در جامعه دارد و با عنايت به زيان هاي ناشي از آن، در اين تحقيق تلاش شده تا با تجزيه و تحليل مقررات مختلف به ويژه قانون اصلاح قانون بيمه اجباري براي پرسشهاي مطرح شده پاسخ مناسبي ارائه شود تا زواياي مسئوليت دارنده وسيله نقليه شناسايي شود تا به مقصود اصلي كه ترغيب دارندگان آنها به مراقبت از وسائل خود و تضمين جبران خسارت وارد بر ثالث در اثر كنش اين وسايل و در نهايت كاهش خسارات ناشي از فعاليت اين گونه وسائل دارند نائل شويم.

۳-روش تحقيق

روش پژوهش به صورت كتابخانه اي و استفاده از منابع موجود نوشته از جمله كتابها، مقالات، پايان نامه­ها و ... مي باشد. همچنين در صورت نياز از منابع معتبر اينترنتي نيز بهره خواهيم برد. نوع روش تحقيق به صورت استقرايي است. بدين صورت كه از مطالب و دسته بندي جزيي به نتيجه نهايي خواهيم رسيد.

در اين روش پس از پلان بندي كامل موضوع تحقيق و در واقع ارائه پلان پيشنهادي نماي كلي تحقيق را مشخص مي سازيم. پس از آن با رجوع به منابع مختلف درصدد كامل سازي پلان مزبور خواهيم بود. جمع بندي مطالب از طريق طبقه بندي در فيش هاي فرم كتابخانه اي و يا با جمع آوري در فايل هاي كامپيوتري انجام خواهد شد. از آنجا كه موضوع به مقوله­هاي گوناگون علوم انساني مربوط است حجم و دامنه منابع متنوع و متكثر خواهد بود. بنابراين بايد براي يكسان سازي و ارتباط موضوعي مطالب با يكديگر از تحليل هاي شخصي نيز استفاده گردد.

۴-ضرورت تحقيق

اهميت وسائل نقليه موتوري زميني و به ويژه نقشي كه در زندگي بشر و تحول آن داشته اند بر كسي پوشيده نيست. اما با وجود تمام مزايايي كه اين وسائل در زندگي بشر داشته اند، پيامدهاي ناگواري  نيز براي انسان به همراه داشته اند. به طوري كه حوادث ناشي از اين وسائل در زمره سرگرمي هاي اسفبار زندگي انسان قرار گرفته و يكي از مهمترين عوامل مرگ و مير در سطح جهاني به ويژه در كشورهاي كمتر توسعه يافته مانند ايران است.

۵- سوال هاي تحقيق

۱-اساس مسئوليت مالك در مورد وسائل نقليه موتوري زميني چيست؟

۲-خسارت ها در مورد وسائل نقليه موتوري زميني شامل چه مواردي مي شود.؟

۶- فرضيه هاي تحقيق

۱-مسئوليت مالك به خاطر سلطه اي است كه بر مال دارد و به طور معمول مالك در مال خود سلطه دارد و اوست كه بايد در انتفاع از وسيله نقليه احتياط كند و به ديگران ضرر نرساند.

۲-منظور از خسارت در تصادف اتومبيل، خسارت مالي و جاني است و گويا خسارت معنوي هم شامل اين خسارت ها مي شود.

۷-سوابق تحقيق

در خصوص اين موضوع در كتاب هاي  مختلف تحقيقاتي انجام شده است ولي بيشتر موارد مورد پژوهش به صورت مقاله بوده كه پس از تصويب قانون جديد به نقد و بررسي موضوع پرداخته شده است. نويسندگان حقوقي بيشتر در كتاب هايي كه در مورد مسئوليت مدني نوشته اند صفحاتي را به مسئوليت مدني ناشي از حوادث وسائل نقليه اختصاص داده اند و بعضي از نويسندگان به تفصيل در اين زمينه بحث كرده اند و بعضي فقط اشاره اي به اين نوع از مسئوليت كرده اند.

براي مثال آقاي حميد بهرامي احمدي در كتاب مسئوليت مدني خود مبحثي مختصر در حدود ده صفحه را به اين موضوع اختصاص داده اند. پس مطالب طرح شده جامع و مانع به نظر نمي رسند. آقاي دكتر غلامعلي زاده در كتاب مسئوليت مدني ناشي از سوانح رانندگي به موضوع از حيث حقوق تطبيقي بيشتر نظر داشته و موانع آن را از منظر حقوق داخلي كمتر مورد بررسي قرار داده اند. همچنين آقاي بختيار عباسلو به لايحه پرداخته زيرا در زمان نگارش كتاب ايشان هنوز متن قانون به تصويب نرسيده بود. پس به نظر مي رسد تحقيقات انجام شده كافي به نظر نمي رسد.

(ممكن است هنگام انتقال از فايل اصلي به داخل سايت بعضي متون به هم بريزد يا بعضي نمادها و اشكال درج نشود ولي در فايل دانلودي همه چيز مرتب و كامل است)

تعداد صفحه :۱۲۵

قيمت : ۱۴۷۰۰ تومان

بلافاصله پس از پرداخت لينك دانلود فايل در اختيار شما قرار مي گيرد

و در ضمن فايل خريداري شده به ايميل شما ارسال مي شود.

پشتيباني سايت :               serderehi@gmail.com

در صورتي كه مشكلي با پرداخت آنلاين داريد مي توانيد مبلغ مورد نظر براي هر فايل را كارت به كارت كرده و فايل درخواستي و اطلاعات واريز را به ايميل ما ارسال كنيد تا فايل را از طريق ايميل دريافت كنيد.

***  *** ***


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۴:۰۸:۳۸ ] [ admin ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ][ ۳۱ ][ ۳۲ ][ ۳۳ ][ ۳۴ ][ ۳۵ ][ ۳۶ ][ ۳۷ ][ ۳۸ ][ ۳۹ ][ ۴۰ ][ ۴۱ ][ ۴۲ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
برترین مطالب
مطالب تصادفی
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب